Alışverişte E-Ticaret Tercih Etmek İçin 10 Önemli Neden

Sergen Okur

Alışverişte E-Ticaret Tercih Etmek İçin 10 Önemli Neden

İnternet kullanım oranlarının artması ülkemizde alışverişin internete paralel olarak değişim sürecinde bulunduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca e- ticaret siteleri de bundan nasibini almaktadır. Çünkü müşteri sayıları ve finansal hacimleri sürekli değişim göstermektedir. İnternete olan güvenin artışı, e ticaret sitelerinin alışverişlerde tercih edilmesinin sebepleri olmuştur. Bu makalemizde belirtmiş oluğumuz sebepleri maddeler halinde açıklamaya çalışacağız.

1- E-ticaret siteleri bulunduğunuz mekânda ev, işyeri vb alanda alışveriş yapma imkânı sağlar. Fiyat farklılıklarını inceleyerek tercih edeceğiniz ürünü satın alırsınız.

2- E-ticaret insanlara hızlı ve güvenli alışveriş yapma imkânı sağlar. Zamandan tasarruf edersiniz.

3-Ürün fiyat araştırmasında oluşacak ulaşım masrafını ortadan kaldırır. Yüzlerce ürün hakkında ki bilgilere tek bir tıkla ulaşırsınız. Aralarındaki farklılıkları ayırarak tercih edersiniz.

4-Yüksek rekabet olduğu için ürün fiyatları normalden daha düşüktür. Aynı marka ürünler bile farklı fiyatlarda satılmaktadır. Bunun için gerekli araştırma yapılarak ürün tercihi yapılmalıdır.

5-Ürünleri karşılaştırmaya olanak tanır. Evet, ürünler arasındaki fiyat farklılıklarını ve kalite farklılıklarını karşılaştırma siteleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

6-Ürünlerin tüm özelliklerinin müşteriler tarafından görülmesine olanak tanır. Ürünler hakkında detaylı ve açıklayıcı bilgiler not düşülerek müşteriye ulaştırılır. Müşteri alacağı ürün hakkında bilgi sahibi olur.

7-Ürün hakkında daha önceden satın alanların yorumları müşteriler tarafından görülür ve bu müşterilere ürün hakkında fikir verir.

8-Müşterilerin ihtiyaçlarına uygun ürün bulmaları daha kolaydır. Ürünler tüm özellikleriyle görsel olarak alıcının karşısındadır. İstenilen ürünün tercih edilmesine olanak sağlar.

9-Dünyanın her yerinden ürün almaya olanak tanır. Ürünlerinizin tanıtımını sağlıklı yapmanız yurtdışına açılmanıza vesile olur.

10-Ücretsiz kargo gibi pek çok imkân tanır. Müşterilere kaliteli hizmet vermek, müşterinin e- ticaret sitelerine ve internete güvenini sağlamak için farklı seçenekler sunulur.

Yorumları Oku (1)

  1. Mustafa Çıtır

    Arabamız olmadığı ve en yakın marketin de bize yürüme mesafesinden biraz daha uzak olması nedeniyle online market alışverişini tercih ediyoruz. Çünkü büyük ve ağır şeyleri eve kadar taşımak çok zor geliyor. Aynı şeyi ofis içinde uyguluyoruz. Ofis araç gereçlerinden tutun, mutfak ihtiyaçlarına kadar online yapıyoruz ve e-faturamızı alıyoruz.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.