.Blog Uzantılı Alan Adları Geliyor

Hamdi Gültekin

.Blog Uzantılı Alan Adları Geliyor

Teknolojinin gelişmesi, internetin yaygınlaşması blog kültürünü hayatımıza soktu. İsteyen herkesin kolaylıkla kurup, ürettiği içerikleri yayınlamasına ve geniş kitlelere ulaşmasına imkan tanıyan bloglar öyle gelişti ki, büyük kurumsal firmalardan, bireysel internet kullanıcılarına kadar her kesim tarafından tercih ediliyor. Bu anlamda hangi amaçla olursa olsun blog sahibi olmak bir tercih olmaktan çıkıp, zorunluluk haline gelmiş durumda. Çünkü internette her daim güncel içerik üretenler kazanıyor.

Bir blog sahibi olmak için ücretli ya da ücretsiz olarak bir çok yöntem mevcut. Fakat bunlar arasında hiç şüphesiz ki en ideali ücretsiz blog yazılımı WordPress. Blog alanında lider olan WordPress, yine blogların önemli bir unsuru olan alan adları konusunda da ciddi bir adım atıyor. WordPress ‘in alt kuruluşu olan Automattic, .blog uzantılı alan adlarının satış hakkını aldı. Yani bu artık .com, .net, .org uzantılı alan adlarının yanı sıra .blog uzantılı alan adlarının da sıkça görebileceğimiz anlamına geliyor.

Alan Adına WordPress Kurma Zorunluluğu Yok

Söz konusu uzantının .blog olması ve bu uzantıyı satan firmanın blog lideri WordPress olması akla “.blog uzantılı sitelere WordPress kurmak zorunda mıyız?” sorusunu getiriyor. Fakat neyse ki böyle bir zorunluluk yok. Yani .blog uzantılı bir alan adına istenilen her türde web sitesi kurulabilir.

Elbette .blog uzantılı bir alan adına gidip de E-Ticaret sitesi ya da kurumsal bir firma sitesi kurmak mantıksız. Çünkü alan adının uzantısını gören kişiler doğal olarak söz konusu sitesinin bir blog sitesi olacağını düşünecektir ve alan adının site hakkında fikir vermesi, alan adı tercihinde önemli bir unsur.

Kayıtlara Başlama Tarihi ve Fiyat

Kayıtlara başlama zamanı ağustos fakat her önüne gelen ağustos ayında kayıt yapamayacak. Öncelik firmalara ait ve önce firmalar kendi isimlerinin .blog uzantısını alabilecek. Ardından ekim ayında jenerik kelimelerde .blog uzantıları alınabilecek. Herkes tarafından istenilen .blog uzantısı alımı kasım ayında başlayacak.

Diğer merak edilen konu ise elbette fiyat. Fiyat için henüz açıklama yapılmış değil. .Com, .Net, .Org uzantılarının 9 dolar civarında satıldığını, 250 dolara dahi satılan alan adı uzantıları olduğunu düşünecek olursak fiyat konusunda tahmin yürütmek zor. Fakat bir çok kişi tarafından tercih edilebilme ihtimali yüksek olduğunu düşünecek olursak .Com, .Net, .Org alan adı uzantıları gibi 9 dolar civarında olacağını ön görmek mümkün.

Kimler Tercih Etmeli ve Etmemeli

Yukarıda da belirttiğimiz üzere alan adının uzantısına bakıldığında haliyle sitenin bir blog sitesi olduğu düşünüleceğinden, .blog uzantılı bir siteye blog sitesinden başka bir site kurmak mantıksız. Bu nedenle blog sitesi kurmayı düşünenler tercih edebilir. Fakat sırf uzantı .blog ve blog sitesi kurulacak diyede .com, .net ve.org gibi popüler uzantılar müsaitken, gidip de .blog tercih etmek çokta yerinde bir karar olmayabilir.

Diğer yandan isimli bir firma sahibiyseniz, firmanızın isminin .blog uzantısını almakta ciddi fayda var. Çünkü firmalar için blog ciddi bir öneme sahip ve sizden başka birinin alıp, firmanızın ismiyle .blog uzantılı bir site kurup, kişileri yanlış yönlendirmesini istemiyorsanız, firmaların alımına açık olan sürede .blog alan adını mutlaka alın. Elbette firmanızın adına ait .blog uzantılı bir alan adını bir başkasının alması durumunda, o kişinin kullanımına kapattırma ya da ondan alma imkanına sahipsiniz fakat bunun için marka tescilinizin olması, yasal yollara başvurma gibi uzun ve can sıkıcı işlerle uğraşmanız gerekli.

Bir firma sahibiyseniz ve firmanızın adına .blog uzantılı bir alan adı alıp, oraya firmanın blog sitesini kurmakta çok doğru bir karar olmayacaktır. Çünkü bloglar firmalar için ana siteye güncellik ve ziyaretçi bazlı katkı sağlarlar. Farklı bir site olması söz konusu katkıyı kayıp etmeye neden olur. Dolayısıyla yapılacak en mantıklı şey bir firmanın .blog uzantılı bir alan adını alıp, ana sitesinde bulunan blog bölümüne yönlendirme yapılması olacaktır.

Tercih etmesi gereken kişiler arasında kişisel amaçla blog tutmak isteyen kişiler gelebilir. Bir çok kişi isimleri için blog sitesi kurarak, orada günlük tarzında düşüncelerini, hobilerini ya da bilgilerini paylaşıyor. Elbette amaç bu yönde olsa dahi .com, .net ve .org uzantılarını tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Fakat söz konusu sitenin bir blog sitesi olduğu izlenimini vermek adına ya da .com, .net ve .org alan adı uzantılarının dolu olması durumunda 4. alternatif olarak .blog uzantısı tercih edilebilir.

Netice olarak internetin en fazla web sitesi türünden biri olan bloglara yönelik .blog uzantılı web sitelerini görmeye başlayacağız. Ne kadar sık göreceğimizi de zaman gösterecek.

Yorumları Oku (2)

  1. film izle

    gerçektende beklenen bir uzatı sırf .blog olduğu için ben bile birtane alacağım ilerde lazım olur yani önemli bir uzantı

    Cevapla
  2. Gamze Çakmak

    Çok teşekkürler, harika bir ekip ve eğitici içerikler.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.