Deepcrawl – SEO Aracı İncelemesi

Erhan Kolci

Deepcrawl – SEO Aracı İncelemesi

Bir siteyi SEO uyumlu hale getirmek için 200’ün üzerinde algoritmayı gözden geçirmeniz gerekiyor. Elbette uzun yıllardır bu işin içindeyseniz hiç bir araca ihtiyaç duymadan bir çok düzenleme yapabilirsiniz fakat piyasada işinizi kolaylaştıracak onlarca araç var iken kendinizi yormanıza gerek yok.

Deepcrawl şirket dahilinde kullandığımız, site içi SEO hatalarını çıkarabileceğiniz en kapsamlı araçlardan biridir. Kısaca bahsedip, yazının sonunda da test edip kendiniz deneyebilmeniz için deneme sürümü linkini okuyucular ile paylaşacağız. Elbette bu çılgınca aşağı kaydırmanız gerektiği anlamına gelmiyor, hele bir yazıyı okuyun deneme sürümü kaçmıyor bir yere.

Websitenizi tepeden tırnağa gözden geçirmek istiyorsanız Deepcrawl doğru araçtır diyebilirim, irili ufaklı bütün hataları tespit edebilirsiniz tek analizde. Şekilde bir sitenin 100.000 sayfasına yaptırdığımız analizi görebilirsiniz, toplam 28 kategoride on binlerce hata tespit edilmiş. Bu hataları farklı dosya formatları ile indirebilir veya Deepcrawl üzerinden tek tek inceleyebilirsiniz.

 

 

deepcrawl

Deepcrawl’ın analiz yaptığı ana kategoriler resimdeki mavi başlıklardır ve her birinin ayrıntılı alt kategorileri mevcuttur.

Deepcrawl özellikleri

Bu hataların ayıklanması ve düzenlenmesi vakit alan ve sancılı bir süreç olsa da, yaptığınız her düzenleme sitenizin ve ilgili sayfalarınızın SEO kalitesini arttırıp, sıralamaları yükseltmede katkılı olacaktır. Başlık ve açıklamadan tutun 404 sayfalarına kadar SEO’nun tüm temel ilkelerini bu araç üzerinden değerlendirip hataları onarabilirsiniz. Deepcrawl’ın en sevdiğimiz yanı da bu şekilde kapsamlı analizler yapabilmesidir.

Deepcrawl’ın negatif yanlarından biri ise kredi ve site limitleridir. Her pakete ekleyebileceğiniz site sayısı sınırlıdır fakat bu siteleri silip her zaman yenilerini yükleyebilirsiniz. Kredi limiti ise eklediğiniz her sitedeki taranan toplam sayfa sayısıdır. Her analizde bu krediniz düşer ve bittiğinde aylık paketinize ek olarak kredi almanız gerekir. Size sunacağımız iki haftalık deneme sürümünün güzel yanı da, hem Deepcrawl’ı öğrenme imkanı sunması hem de ileride satın almak isterseniz ne kadar limite ihtiyacınız olacağını öğrenebilmenizdir.

İkinci kötü yanı ise, çok sık güncelleme geldiği için arada sırada patlaması aracın. Analizin ortasında takılması, hata vermesi gibi durumlar ayda yılda bir oluyor, her zaman alternatifimiz olduğu için yerini tutan başka araçlar kullanıyoruz böyle durumlarda. Onları da en kısa sürede tanıtmak ve sizlere sunmak isteriz.

Deepcrawl ile sitenizi düzenli taramanız mümkün, bu sayede düzelttiğiniz hataları kademe kademe görebilirsiniz. Yoğun bir çalışma ile bir ay gibi bir sürede de gidermiş olursunuz hataların çoğunu. Sayfalarca anlatabilirim burada özelliklerini fakat kullanamanın yerini tutmaz. https://goo.gl/ztnYUj Linki ile 25.000 kredilik iki haftalık deneme sürümünü deneyebilir, ardından tecrübelerinizi burada paylaşabilirsiniz.

Diğer bir SEO aracı olan Semrush‘ı da sizin için inceledik.

Yorumları Oku (3)

  1. sistemi 25.000 kredilik kullanım ile tarayabiliyoruz ama kullanım süresi 13 gün ile sınırlı maasef

  2. SEO alanında hizmet veren herkesin mutlaka sahip olması gerektiğini düşündüğüm bir Crawl aracıdır. Uzunca bir süredir kullanmaktayım. Bir sitenin teknik SEO kısmındaki neredeyse tüm sorunları bu araç üzerinden tespit edebilmek mümkün.

  3. SEO konusunda yeni yeni bir şeyler öğrenmeye başlayan biri olarak bunu deneyeceğim. Merakta ettim. Umarım işime yarar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.