Dijital Pazarlama Trendleri

Webtures

Dijital Pazarlama Trendleri

4.12 Milyar dolara ulaşacağı ön görülen giyilebilir teknolojiler pazarı ileride herkesin tercih edeceği bir pazarlama ve reklam yöntemine dönüşecektir. 2016 verilerine göre ise giyilebilir teknoloji ürünlerinin satış hacmi 100 milyon lirayı geçtiği söyleniyor.

Lokasyon Pazarlama

Mobil pazarlama stratejilerinin masaüstü pazarlamayı geride bırakmasının ardından markaların isteklerinde sırada lokasyon bazlı hedefleme imkânı bulunuyor. Bu durumda uygulamaların lokasyon belirleme özelliklerini ön planda tutarak hedef kitle verileri topladığı da saklanamaz bir gerçek haline gelmiştir.

Chatbotlar

Siri ile ünlenen chatbotlar aslında pazarlama alanında da etkili bir öneme sahiptir. Sipariş alma sürecinden, toplantı ayarlamaya, yardım ve destek konularına kadar birçok yazılım botu dijital pazarlamada da aktif olarak rol alacak gibi gözüküyor.

Youtuberlar

Özellikle canlı yayın ve video içerikleri hazırlayan Youtuberlar da etkili bir dijital pazarlama aracı olarak kullanılmaya başlandı. Önümüzdeki yıllarda ise bu potansiyelin yeni bir sektör doğuracağından eminiz. Yapılan araştırmalara göre 18-24 yaş aralığında olan kişilerin %69’u youtuberların videolarından esinlenerek ürün satın almaya karar verdiğini onaylıyor.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Mevcut potansiyeli optimize ederek dönüşüm oranlarını arttırmak kendi içinde birçok ayrı segmente ayrılsa da önümüzdeki yıllarda bu optimizasyon işlemlerinin bir mesleğe dönüşeceği düşünülüyor. Mevcut potansiyel üzerinden sağlanan geri dönüşler örneğin %50 ise aynı potansiyel optimize edilerek %80 oranına kadar çıkarıldığı kanıtlandı. Tabi bu süreçte sıkı A/B testleri yapılarak verilerin doğru analiz edilmesi de gerekiyor.

Sesli aramalar

Günlük yaşantıda kullanım kolaylığı sunan sesli aramalar artmaya devam ediyor. Google’da sesli aramalar sonucunda sıralanan sayfalar arasında olmak isteyenler web sitelerini sesli aramalara uygun hale getiriyor. Yazma ile aramada kullanılan anahtar kelimeler sesli arama ile değişebiliyor. Sitenizdeki içeriklerin sesli aramalara uygun olması ilk sıralarda yer almanızı sağlıyor.

Yapay zeka

Yapay zeka, kişilere uygun ürün ve hizmetlerin sunulmasını sağlıyor. Henüz büyümeye devam ediyor ve 2019’da da hızlanmaya devam edeceği biliniyor.

Makine öğrenimi

Makine öğrenimi sayesinde daha fazla kişiselleştirilme imkanı sunulmaktadır. Kişiler hakkında yapabileceği her şeyi öğrenmek için programlanan makine öğrenimi, kişiye uygun deneyimleri seçiyor. Bu sayede kullanıcının ilgisini çekecek ürün ve hizmetler önceki seçtiklerine göre belirleniyor.

Blockchain teknolojisi

Kripto paralar ile hayatımıza giren Blockchain Teknolojisi, şu anda neredeyse bir sektörde yerini aldı. Pazarlama alanında farklı bir adım olacak gibi görünüyor. Blockchain ile reklam ve pazarlama dünyası değişecek.

AR ve VR

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik ile pazarlamaya yeni bir boyut geliyor. 2019’da da daha fazla tercih edilecek olan AR ve VR tüketicilere farklı deneyimler sunuyor. Pazarlamacılar da bunların üzerinden marka bilinirliği adına yeni stratejiler geliştirmeye devam ediyor.

Yorumları Oku (1)

  1. Memati Şanlı

    2017 yılı Türkiye’de youtuberların yılı oldu. Güzel paralar kazandılar, markalar kurdular hatta film çekenleri bile oldu. Youtuberlar bize gösterdi ki artık insanlar internetten üzerinden dizi/film vb gibi şeyleri izlemeyi öğreniyor. Dijital kanallar ile birlikte 2018 yılında dönüşüm oldukça hızlı olacak.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.