E-Ticaret Hakkında 5 Değerli Öneri

Sergen Okur

E-Ticaret

E-Ticaret Hakkında 5 Değerli Öneri

Günümüzde internet üzerinden alışveriş gittikçe tercih edilen bir yöntem haline geliyor. Peki, böyle rekabetin yoğun olduğu bir ötemde tercih edilip, en bilinen sitelerin başını çekebilmek için izlemeniz gereken yollar var. Bunları sizin için anlatmak istedik.

1. Güven verin.
Güvenilir olduğunuzu bir şekilde müşteriye kanıtlamalısınız. Ürün fiyatı ne kadar uygun olursa olsun tüketici eğer ürünü güvenilir bulmuyorsa satış gerçekleştirebilmeniz bir hayal olur. Bu nedenle ürün tanıtımında açık olmalı, ürün için garanti vermeli, bir sorun olduğunda, değişim iade gibi seçenekleri kısa sürede uygulayacağınızda müşteriyi ikna edebilmelisiniz.

2. Hızlı olun.
Müşteriniz ürünün eline en hızlı şekilde geçmesini ister. Anlaştığınız kargo şirketin görevini zamanında yerine getirdiğinden emin olmalı, imkân varsa daha hızlı şekilde ulaşım gerçekleştirilmesi için iyileştirme yoluna gidin. Verdiğiniz süreyi asla aşmayın, bu müşteri kaybına yol açabilir.

3. Müşteri memnuniyetine öncelik verin.
Müşterilerinize tutamayacağınız sözler vermeyin. Müşterilerinizin fikirlerini paylaşabileceği bir bölüm oluşturun. Bu şekilde onları dikkate aldığınızı gösterin. Müşterilerinize yorumları hususunda muhakkak geri dönün. Yeni ürün geldiğinde e-mail yolu ile bilgilendirmeler yapın.

4. Reklamın iyisi kötüsü olmaz.
Reklama çok önem vermelisiniz. Adınızı her yerde göstermeye çalışın. Sitenizin adı duyulduğunda tüketicide aşinalık duygu yaratmalı. Sosyal paylaşım sitelerinde tanıtım yapın, arama motorlarına kaydolun.

5. Tasarım
Sitenin tasarlanması müşteri ilgisini çekmek ve bu alakayı sabit tutmak açısından çok büyük önem teşkil ediyor. Ürün tanıtımı, metin içerikleri müşteriye ürün hakkında detaylı ancak derli toplu, kısa ve öz bilgiler veriyor olmalı. Görsellik çeşitli resim, fotoğraf, grafik ve istatistikler ile sağlanmalı ancak ürünün geri planda kalmasına mahal vermeden çalışılmalı. Ürünlerin kolay incelebilinmesi için site içi arama motoru oluşturmalısınız.

Yorumları Oku (1)

  1. Kadir Karaduman

    E-ticaret sitesi için reklamın kötüsü olur bence. Reklam veya tanıtım çalışmaları yapılacak doğru yapılmalı. Az bütçeli bile olsa, doğrusu yapılmalı. İtibar kaybını yerine getirebilecek kadar yüksek bütçeli bir reklam çalışması yok.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.