E-Ticaret Hukuku Sorunları

Sergen Okur

E-Ticaret Hukuku Sorunları

İnternet üzerinden alım-satım işlerinin yapılmasına imkân sağlayan elektronik ticaret, satış yapan firmalar ile yüz yüze hiçbir zaman gelmedikleri müşteri arasında olurken bu alışverişin ne kadar güvenli olduğu veya neye göre güvenli olduğu sorgulanmaktadır. Ayrıca yapılan sözleşmelerin geçerliliği konusu da başka bir tartışma konusu olmaktadır. Ancak e-ticaret hukuku hukukçuları dahi kararsız bırakan bir kavram olurken ticaret kanununun 5 yılda çalışmalarını bitiren komisyonun ardından toplamda yaklaşık 10 yıllık bir sürede kabul edilebiliyor olması elektronik ticaret konusunda eksik kalan veya gerçek hayattaki hukuk kurallarının yürütülemeyen kuralların bir süre daha geçerliliğini koruyacağı anlamına geliyor.

E-ticaret hukuku konusunda tartışıldığında özellikle ödemelerin güvenliği, sözleşmenin geçerliliği, ceza ve yaptırımların uygulanması konusunda ciddi yeniliklere ihtiyaç vardır. Yenilenen Türk ticaret kanununda sadece ticari firmaların internet sitesi açma zorunluluğu ibaresi bulunuyor gibi görünse de kişilerin alışveriş alışkanlıklarının değişebilmesi adına güvenlik ve sözleşme hakkında bir takım müşteriyi koruyan maddeler bulunmaktadır.

E-ticaret hukuku maddeleri içerisinde tüketicinin talep ettiği üründen 14 gün içerisinde vazgeçme hakkı bulunduğu gibi ayıplı ürünlerin değişim ya da geri iadesi gibi yükümlülüklerde yer alıyor. Ayıplı bir ürün gönderildiğini fark eden tüketici, var olan sorunu 30 gün içerisinde firmaya bildirmekle yükümlü olduğu gibi belirtilen sürede yapılmayan bildirimlerde ayıplı ürün müşteri tarafından kabul edilmiş sayılır. Kargo teslim sırasında da önce ürünü kontrol edip sonra imza atmak hasar tutanağı tutturma konusunda etkilidir.

Yorumları Oku (1)

  1. Sakine Günbaa

    E-ticaret hukuku ile ilgili ciddi yasal düzenlemeler yapılıyor. Tüketici hakları konusunda ek maddeler eklendi ve bu konunun ilerleyen yıllarda daha da genişleyeceği öngörülüyor.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.