Sergen Okur

E-Ticaret Ödeme Araçları

Son zamanlarda büyük bir popülerliğe imza atmış elektronik satış siteleri oldukça çok kullanılmaktadır. Müşterilerin istedikleri ürünlere kısa ve hızlı bir şekilde ulaşması bu sektörün kullanılmasının bir nedenidir. Tüketiciler için geniş bir ürün yelpazesi sunan bir sektörde ürün kıyaslaması yapabilen müşteriler ihtiyacını karşılayacak ürünleri kolay bir şekilde seçebilmektedirler. Şirketlerin geniş bir kesime hitap etmesi ve her geçen gün kazançlarını arttırması şirketlere yönelik avantajlar arasındadır. Peki, her bireyin alışveriş yaptığı bu internet sitelerinde ürün ödemeleri nasıl olmaktadır. Müşteri bilgilerinin yer elektronik ödeme sitelerinde ürün ödemeleri birçok yolla yapılmaktadır. E-ticaret ödeme araçları olarak isimlendirilen bu ödeme şekillerine bir göz atalım.

E-ticaret ödeme araçları arasında en çok kullanılan ödeme şekli kredi kartıdır. Çünkü kredi kartlarının dünyaca kullanılan standart bir ödeme alt yapısı vardı ve şirket, müşteriler tarafından oldukça tercih edilen bir ödeme türüdür. Ürün alımı sırasında müşteri bilgilerinin üçüncü bir şahısın eline geçmemesi için bu siteler oldukça büyük güvenlik önlemleri ile korunmaktadır.

E-ticaret ödeme araçları arasında yer alan elektronik para ise internet sitelerinde kullanmak için geliştirilen bir para birimidir. Elektronik para gündelik hayatta kullandığımız paraların internet ortamındaki karşılığıdır. Bir diğer ödeme aracı olan elektronik çek ise ürünlerin çek karşılığında tahsis edilmesine dayanır. Elektronik çek ile ödeme yapacak bireylerin müşteri bilgileri doğrultusunda ödemeler gerçekleşmektedir.

Yorumları Oku (2)

  1. Merhaba,

    Ben Recep Talha Çolak. 21 yaşındayım. Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği 3. sınıfı bitiriyorum. Dijital pazarlama ve SEO alanında kariyer yapmak istiyorum. 2012 yılından beri freelance olarak çeşitli sektörlerden e-ticaret sitelerinin kurulumunu ve tasarımını yapmaktayım. Şubat 2017’de Nauman Zia Butt (Arse Bilisim) SEO eğitim programına katıldım.
    Webtures’ın bu alanda lider şirketlerden biri olduğunu biliyorum. Ekibinize girmek istiyorum. Öğrenmeye ve sizinle birlikte çalışmaya çok hevesliyim. Staj programınız var mı? Şu an ekibinize yeni arkadaşlar arıyor musunuz?

    Saygılarımla,
    İyi çalışmalar

  2. Günümüzde insanlar nakit para taşımıyorlar. Yapılan alışverişlerin neredeyse büyük çoğunluğu kredi kartı ile oluyor. Özellikle e-ticaret sitelerinde taksit yapma avantajı sayesinde satış artıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.