E-Ticaret Sitesinde Yapılan Hatalar

Hamdi Gültekin

E-Ticaret Sitesinde Yapılan Hatalar

İnternetten alışveriş yapmak, geçmişe göre kişiler için artık daha güvenilir olsa da, yinede bir çok kişinin tereddüt etmesine neden oluyor. Özellikle kredi kartı dolandırıcılığı, telefon sipariş edip hıyar gönderilmesi gibi haberler kişilerin bir E-Ticaret sitesinden alışveriş yaparken bir kaç kere düşünmesine neden oluyor.

Peki kişilerin alışveriş yapmakta tereddüt etmesine, her ne kadar alışveriş yapmak istese de, alışveriş yapmasından vazgeçmesine neden olan unsurlar nelerdir bunlara bakalım.

Kötü ya da Basit Tasarım

Bir kişi, bir E-Ticaret sitesini ziyaret ettiğinde ilk dikkat ettiği şeylerin arasında sitenin tasarımı oluyor. Göze hoş gelmeyen, çeşitli tasarım hatalarının olduğu E-Ticaret siteleri, alışveriş yapmayı düşünen kişilerin alışveriş yapmamasına neden oluyor.

Çünkü E-Ticaret siteleri her ne kadar sanal ortamda olsalar da, fiziksel mağazalar ile aynı etkiyi yaratabilir. Fiziksel mağazalar ne kadar düzenli ve temiz görünüyorsa o kadar müşteri çeker. Aynı şekilde düzensiz ve temiz olmayan fiziksel mağazalarda o kadar müşteri kaçırır. Bu mantıkta bir E-Ticaret sitesi müşterisi, sitenin görsel kalitesine bakarak sunulan hizmetinde kaliteli olup olmadığına karar verir.

Kötü ya da Basit Görseller

Tasarımla doğru orantılı olarak bir E-Ticaret sitesindeki görsellerde ziyadesiyle öneme sahiptir. Özellikle ürün, banner tasarımlarının paintte yapılmış gibi basit olması kişilerin alışveriş yapmak için tereddütle yaklaşmasına neden olur.

Kullanılan İfadeler

E-Ticaret sitesinde kullanılan ifadelerde yapılan işin profesyonelliği konusunda e-ticaret sitesi kullanıcısına çeşitli izlenimler veriyor. “En uygun fiyat bizde“, “Başka yerde bu fiyata bulamazsınız” gibi ifadeler yapılan işin profesyonelliğini sorgulanmasına neden oluyor. Çünkü bu tarz ifadeler ağırlıklı olarak kaliteli hizmet sunmayıp, kaliteli hizmet sunduğunu düşündürmeye çalışan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Daha önce bu kişilere denk gelmiş kişilerin bilinç altlarında, bu tarz ifadeler gördüğünde otomatik olarak kalitesiz hizmet sunulduğu fikrini uyandırmaktadır.

Sosyal Medya İlgisizliği

Sosyal medyanın önemi tartışılmaz bir gerçek. Günümüzde de bir çok E-Ticaret sitesi kurulur kurulmaz hemen sosyal medya hesaplarını açıyor. Bir hışımla paylaşımlar yapıldıktan kısa bir süre sonra artık paylaşım yoğunluğu azalıyor ve giderek sosyal medya hesaplarıyla artık ilgilenilmiyor.

Sosyal medya hesaplarına bakan potansiyel müşteriler, artık sosyal medya hesaplarıyla ilgilenilmediğini, özellikle yapılan yorumlara, sorulan sorulara cevap verilmediğini görünce, ilgisiz bir hizmet sunulduğunu düşünüyor.

Ödeme Seçenekleri

Günümüzde isteyen herkes kolaylıkla bir web sitesi kurabilir ve o web sitesi üzerinden satış yapabilir. Fakat kredi kartı ile ödeme imkanı sunabilmek için şirket olması gereklidir. Bu nedenle kredi kartı ile ödeme imkanı sunmayan E-Ticaret siteleri, yaptığı işi resmi olarak yapmayan, herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan E-Ticaret siteleri olarak kabul edilir. Dolayısıyla resmi olarak iş yapmayan E-Ticaret siteleri kişilerin en fazla alışveriş yapmakta tereddüt yaşadığı E-Ticaret siteleridir.

İletişim Bilgileri

İletişim bilgileri de bir E-Ticaret sitesi için fazlasıyla dikkat edilen güven unsurudur. Özellikle bir çok E-Ticaret sitesi müşterisi kurumsal olarak hizmet veren E-Ticaret sitelerinden alışveriş yapmak ister. Dolayısıyla sabit hatlı telefon bilgisinin yer alması görmek istediği iletişim bilgisidir. Sadece cep telefon numarasının yer aldığı E-Ticaret siteleri ise, bireysel olarak, firma ciddiyetinin olmadığı E-Ticaret siteleri kabul edilir ve kişi alışveriş yapmakta tereddüt yaşar.

Hata Veren Bağlantılar

E-Ticaret sitesinin ana sayfasında yer alan fakat tıklanıldığında açılmayan ya da hata veren sayfaların olması da E-Ticaret sitesi müşterisi için tereddüt etme unsurudur. E-Ticaret sitesi müşterisi, çeşitli hataların bulunduğu bir sitenin verdiği hizmetinde çeşitli hatalar barındıracağını düşünmektedir.

SSL Sertifikası

SSL sertifikası bir çok E-Ticaret sitesinin güvenliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Dolayısıyla SSL sertifikası olmayan siteler aynı zamanda alışveriş yapmakta güvenilmeyen siteler olarak kabul edilir. Zaten SSL sertifikası olmayan bir site kredi kartı ile site üzerinden ödeme yapma imkanı da sunamaz.

SONUÇ

Bir çok E-Ticaret sitesinin temel amacı, sitesine ziyaretçi çekmek ve alışveriş yapmasını sağlamaktır. Bunun için çeşitli reklam harcamaları, sosyal medya yönetimi ve çalışmalar yapar. Bu açıdan bakıldığında alışveriş yapacak kişiyi siteye getirmek okyanusu yüzerek geçmeye, site bazlı sorunlardan dolayı alışveriş yapacak kişiyi kaçırmak derede boğulmaya benzer. Okyanusu geçip derede boğulmamak için E-Ticaret sitesinin güven veren bir site olması adına gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Yorumları Oku (1)

  1. Elif Aksu

    Çok teşekkürler, Enfes bir yazı olmuş.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.