E-Ticaret ve Vergi

Sergen Okur

E-Ticaret ve Vergi

E-ticaret dünyada olduğu gibi ülkemizde de popüler olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemektedir. İnternetin hayatımıza girmesiyle insanlar alışverişlerini evlerinde oturdukları rahat koltuklarından en hızlı şekilde yapabilmektedirler. Devlet her alışverişte olduğu gibi internet üzerinden yapılan satışlardan vergi almak istemektedir. E-ticaret fatura kesmek vergiyi doğuran en önemli olaydır.

Devletler gelirlerinin büyük bir kısmını vergilerden karşılarlarken e-ticarette vergileme büyük bir sorundur. Çünkü coğrafi sınırlar belli değildir ve hangi ülke nasıl ve kimden vergi almalı bir muammadır. Bu kargaşa e-ticaret fatura kesmek ile bir nevi de olsa çözülebilmektedir. Fatura yasal bir belgedir ve muhasebe kayıtlarına geçtiğinde devlet için bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Eğer bir web sitesi oluşturup telekomünikasyon ağları üzerinden ticaret yapmayı düşünüyorsak bir muhasebeci ile anlaşıp yaptığımız alışverişte sattığımız herhangi bir mal için fatura düzenlemeliyiz. Mükellef olarak ilk görevimiz bu olmalıdır-ticaret sanıldığı kadar kolay olmayıp yeterli bilgi ve sermaye birikimini yaptıktan sonra başlamamız gereken bir iştir.

E-ticaret fatura kesmek önümüzdeki aylarda e-fatura sistemi olarak karşımıza çıkıca olup işlemler daha da kolaylaşacaktır. Eğer e-ticaret ile uğraşıyor olup vergi mükellefiysek fatura düzenlemek aslında bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında bile değerlendirilebilmektedir. Eğer internet üzerinden alışveriş yapıyor ve bilinçli bir müşteriysek mutlaka faturamızı adresimize postalanmasını istemeliyiz. Verginin önemini anlamalı ve bilinçli davranışlarımızla aslında kendi refahımızı, hayat kalitemizi arttırmaktayız.

Yorumları Oku (1)

  1. İnstagram üzerinden şirket olmadığı halde satış yapan bir çok satışçı için vergi dairesi müfettişleri hızla işlemler yapıyorlar. Bunun yanı sıra e-ticaret sitesi kurup başka firmalar üzerinden fatura kesen veya kesmekten kaçan firmalar içinde yasal işlem uygulanmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.