E-Ticarete Girmeden Önce Bilmeniz Gereken 6 Nokta

Sergen Okur

E-Ticarete Girmeden Önce Bilmeniz Gereken 6 Nokta

E-ticaret, müşteriler ile ya da firmalar ile yapılan alışverişlerin sanal ortama aktarılması anlamına gelirken her yeni projede olduğu gibi e ticaret hayatına adım atmak isteyenlerinde planlama yapmaları ve izleyecekleri yolu belirlemeleri gerekiyor. Öncelikle hangi sektörde faaliyet gösteren bir e-ticaret sitesi kurmak istenildiğine karar verilmeli diğer yapılacak tüm işlemler bu karara göre şekillendirilmelidir.

Gerçek hayattaki dükkânını sanal ortama taşımak isteyenler için yol haritası kısaca şöyle olmalıdır:

• Öncelikle sanılanın aksine zor bir işlem olmayan e-ticaret hayatına girmek için yapılacak tüm işlemlerin resmi kurallar çerçevesinde olacağı unutulmamalıdır.
• 2. Aşamada ise host ve domain alma işlemleri yer alıyor. Öncelikle firmanın faaliyet göstereceği sektöre uygun bir alan adı seçilmeli ve satın alınmalıdır. Ardından ise sitenizin internet ortamında hangi sunucu üzerinde barınacağını belirlemeli, dikkatli bir şekilde araştırdıktan sonra firma ile irtibata geçilmelidir.
• İnternet ortamında ücretsiz olarak bulabileceğiniz hazır şablonlar veya daha profesyonel çözümler için kurumsal firmalar ile irtibata geçip, e-ticaret paketlerinden sitenize en uygun olanı seçebilirsiniz.
• Sanal ortamda da olsanız yine de bir şirketinizin olması hem kurumsal anlaşmalar hem de büyüme hedeflerinizin gerçekleşmesi adına büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle en azından bir şahıs şirketi kurmanız, işlemlerinizi daha kolay bir hale getirecektir.
• Vergi dairesine şirketinizin adı ve adresini kayıt ettirmelisiniz. Bu işlemi ortak bir muhasebeci de sizin adınıza tamamlayabilir.
• Tüm adımları tamamladıktan sonra başlangıç için gereksiz gibi gözüküyor ve çoğu sanal mağaza tarafından göz ardı ediliyor bile olsa sanal pos sahibi olmanız büyük bir önem taşıyor. Özellikle internet alışverişlerinin çoğunluğunun kredi kartı ile yapıldığı düşünüldüğünde e-ticaret sitenizi faaliyete sokmadan önce istediğiniz bir banka ile sanal pos anlaşması yapmalısınız.

Bir e-ticaret sitesine sahip olmak ve satışa başlayabilmek için siteye koyacağınız ürünler hakkında seo uyumlu tanıtım yazıları da sizi arama motorlarında üst sıralara çıkaracak ve bu sayede daha çok ziyaretçi sitenizi ziyaret edecektir.

Yorumları Oku (1)

  1. E-ticaret şirketi kurmak ile normal bir şirket kurmak arasında bir fark bulunmuyor aslında. Bütün yasal süreçler aynı işliyor. Vergi levhası çıkartılması, vergi dairesine gidilmesi, odalara kayıt olunması vb tüm işlemler aynı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.