E-Ticareti Tercih Etmek İçin 7 Neden

Sergen Okur

E-Ticareti Tercih Etmek İçin 7 Neden

Günümüzde herkesin günlük yaşam koşuşturmasının arasında alışveriş için dışarı çıkmaya fırsat bulamaması, ihtiyaçlarını satın almak için onları internete yönlendirmektedir. Mantar gibi çoğalan e-ticaret siteleri arasında, müşteriye adını duyurmak, müşterinin ve tedarikçinin güvenini kazanmak neredeyse imkansız hale gelmektedir.

Bu sebeple tasarım aşamasında aşağıda belirtilen unsurları göz atmakta fayda vardır;

– Ürün Odaklı Tasarım: Sitenin amacı ürün satmaksa, kesinlikle tasarımın odak noktası ürünler olmalıdır. Arka plandaki tasarım ne kadar dikkat çekici olursa, ürün o kadar geri planda kalır. Bu da sitenin amacından uzaklaşır.

– Vitrin: Dışarıda alışveriş yapmak için mağazaları gezerken, içeri girmemizi vitrindeki ürünler sağlar. Bu yüzden elinizdeki en dikkat çekici ürünleri vitrine koymak, daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olur. En çok satan veya en çok tıklanan ürünler vitrinde sergilemek için idealdir.

– Kolay Dolaşım: Tüketicinin siteyi kullanırken işini hangi yolların kolaylaştırdığını bilmeli, buna göre tasarımı yapılmalıdır. Müşteri bir ürün ararken ne kadar az dolaşır ve ürüne ne kadar çabuk ulaşırsa, satış o kadar çok gerçekleşir. Aksi halde müşterinin sıkılıp, üründen vazgeçer. Açılır menüler, ana menüye hızlı ulaşım burada işe yarayabilir.

– Ödeme Seçenekleri: Her basamakta basit ve anlaşılır dille seçenekler konmalıdır. Müşteriye kolaylık olması için, kredi kartı, kapıda, nakit, havale vs gibi ödeme çeşitliliği sunmak önemlidir.

– Kaliteli Ürün: Web sayfanızda kalitesiz ve müşteri tarafından şikayet alan ürünler satmak, size olan güveni yıkar. Bu sebeple kaliteli ürünler satan firmalar ve popüler markalarla anlaşmalar, reytinginizi artıracaktır.

– Ürün Teşhiri: Ürün satın almak isteyen müşteri, ürünü detaylı incelemek ister. Ürünün her profilden fotoğrafının ve tüm özelliklerinin siteye konması gereklidir.

Yorumları Oku (1)

  1. Cem Karagöz

    Makaleniz için teşekkürler. Doğru yedi nedeni bir araya getirmişsiniz.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.