E-Ticaret’in Yükselişi

Sergen Okur

E-Ticaret

E-Ticaret’in Yükselişi

Dünyanın en büyük holdinglerinden biri olan Berkshire Hathaway’in CEO’su ve hissedarı ABD’li yatırımcı Warren Buffett 900 milyon dolarlık Walmart stokunu elinden çıkarıp havayoluna yatırım yapmayı tercih etti.

Walmart, Amerika’nın en önemli perakende satış yapan mağazalar zinciridir. ABD’nin en büyük perakendecisi Amazon’a ve diğer online rakiplerine yetişmeye çalışıyor.
Amazon’un şu anki piyasa değeri 356 milyon dolar iken Walmart 298 milyon dolar değerindedir. Geçtiğimiz yıl, Buffett mağaza perakendecilerinin e-ticaret devlerine karşı zorlukla mücadele ettiğini kabul etti.

2016’da yapılan yıllık hissedarlar toplantısında Buffett, “O kadar büyük bir güç ki şimdiden birçok insanın işini sekteye uğrattı ve düzeni bozmaya da devam edecek,” açıklamasını yaptı.
O zamandan beri de Buffett, Walmart’taki hisselerini azaltıyordu.
2014’ün sonundan beri Walmart hisseleri %21 oranında azalırken Amazonun hisseleri %119 oranında artış gösterdi.

E-Ticaret'in Yükselişi

E-Ticaret'in Yükselişi

Buffett’in perakende üzerine sezgilerinin doğruluğu Sears ve Kmart’ın 2005’teki çöküşünü tahmin etmeden önce kanıtlanmıştı.

“Perakendecilik hareket halindeki bir hedefe nişan almak gibidir. Uzun zamandır gerileyen bir perakende şirketini düzlüğü çıkarmak oldukça zordur. Tekrardan yükselişe geçip başarılı olan bir perakende firması örneği aklınıza geliyor mu?

Diğer mağaza perakende firması Sears da yüzlerce mağaza kapattıktan sonra iflasa doğru yönelmiş durumda. Aynı zamanda Macy’s ve JCPenney de Amerika’daki yüzlerce mağazasını kapatıyor.

Dünya geneli trendlerde öncü olan Amerika’daki bu gelişmeler benzer durumların birkaç yıl içinde Türkiye’de de yaşanacağının bir habercisi olmakla beraber, yatırımlarını fiziksel mağazalardan e-ticaret ve dijital pazarlama alanlarına erkenden kaydıran vizyon sahibi şirketler geleceğe sağlam bir yatırım yapmış olacaklar.

Yorumları Oku (3)

 1. Atakan

  İletişim fakültesi öğrencisiyim adwords ve seo üzerine uzmanlaşmayı düşünüyorum. Bana önerebileceğiniz kitap veya pdf içerikler mevcutmudur?

  Cevapla
 2. Hakan

  E- ticaret ile Gün Gelecek Benzini bile internet den dolduracaklar o kadar yükseliş gösterecek bu e-ticaret

  Cevapla
 3. Cihan Mutlu

  Bu sene yapılan dijital bir zirvede Amerika’da olan şirketlerinde %15’i e-ticaret yapabilecek hale gelmiş. Türkiye’de ise %5. Bu sene piyasaya Amazon giriyor. Bizim dolduramadığımız boşlukları dolduracaklar.

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.