E-Ticaret’te Güvenlik

Sergen Okur

E-Ticaret’te Güvenlik

Son zamanlarda oldukça sık duyduğumuz e ticaret yöntemi ile ürünleri satan şirketler oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Geniş bir kesime hitap eden bu şirketlerin ürün potansiyelleri ise oldukça fazladır. Ev eşyasından, spor malzemelerine, elektrikli eşyalara kadar birçok alanda satış yapan şirketlerin müşterileri tarafından oldukça ilgi görmesi şirketlerin güvenilirliği ile alakalıdır. Şirketlerin ürün satışı sitelerindeki ürünlerin garantili ve kaliteli olması tüketicilerin en fazla dikkat ettikleri noktalar arasındadır. Şirketlerin yapmış oldukları satışlarda “E-Ticaret güvenlik” konusu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü bu şirketler müşteri tabanlı çalışmaktadır ve müşteriler ürün alımı yapmazsa şirketlerde kar sağlayamamaktadır.

Çoğu şirketin gözden kaçırdığı ancak satışları arttıracak önemli noktalar bu şirketleri zirveye taşıyacak altın kurallardır. Öncelikle e ticaret güvenlik adı altında bilinmesi gereken bir kural müşterileri bilgilerinin şirket haricinde kimseyle paylaşılmaması gerekir. Müşteri haklarının korunması ve müşteri memnuniyeti satış yapan şirketler için oldukça önemli bir yere sahiptir. Güvenlik konusunda üstünün çizilmesi gereken bir diğer nokta ise şirketlerin satış yaptığı internet ağlarının oldukça donanımlı bir sistem ile korunması gerektiğidir. Ürün bilgilerini, satış, kargo, müşteri üyelikleri ve müşteri bilgilerinin mevcut olduğu bu siteler son derece yüksek güvenlik önlemleriyle korunmalıdır. E ticaret güvenlik sisteminde sitelerin güncellenmesi de oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde birçok e ticaret sitesi güncelleme yapmadığı ve tasarımına özen göstermediği için kapanmak zorunda kalmıştır.

Yorumları Oku (1)

  1. Müşterilerinin gizliliği ile ilgili çok ciddi e-ticaret kanunları eklendi. Ticaret kanunlarına eklenen bu yasalar ile herhangi bir bilginin sızması veya satılması sonucu maddi ve manevi tazminat cezaları uygulanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.