En Yaşlı ve En Genç Şirketler

Webtures

En Yaşlı ve En Genç Şirketler

Kendi alanlarında ün salmış şirketlerin, çalışanlarını genelde hangi yaşlardan seçtiğini hiç düşünmüş müydünüz? Herkes ister bilindik tanındık büyük markalarda çalışmayı. Herkes de bilir buralarda işe girmenin ne kadar zor olduğunu.

Şirketler bünyesinde çalışmak üzere eleman alırken tecrübenin dışında başka neye önem veriyor olabilir? Yaş! Sektöre göre yaş durumu da çok fark edebiliyor. Sektöründe en çok bilinen markaları incelediğimizde yaş ortalaması bakın nasıl çıkıyor.

unlu-sirketlerde-calisanlarin-yaslari

Bu tabloyu biraz yorumlamak gerekirse, şirket ne kadar yeni ise çalışanlarının yaş ortalaması da ona göre düşüyor. Demek ki daha yeni ve yenilikçi projeler genç beyinleri kovalama peşinde. Örneğin SEO ajansı Webtures ve sosyal medya platformu Facebook gencecik beyinleri toplamış etrafına. :)

Şirket yapısı ne kadar köklü ve eskiye dayanıyorsa da yaş ortalaması da bir o kadar artmış sanki. Buradan da genç kesimin eski şirketlerden çok; yeni, hareketli, daha dijital alanlara ilgi gösterip bu alanda tecrübe kazanmak istediklerinin fikri edinilebilir. HP, Oracle, IBM gibi dünya devleri en yaşlı şirketler arasına girmiş bu tabloda. Bunun bir diğer sebebi de kapağı atanın bir daha çıkmak istememesi de olabilir tabi ki :)

Kısaca özetlemek gerekirse bu infografikten genç nesilin çalışmak için daha yeni ve dijital sektörleri seçtiğini görüyoruz. Aynı zaman da şirketlerin de başarıyı yakalamak için hedef kitlesi olan bu genç kitleyi şirketlerinde çalıştırmayı seçtiklerini görüyoruz.

İnfografik ışığında en genç çalışanlara sahip firma Webtures olurken en yaşlı çalışanlara sahip firma da HP olmaktadır. O zaman şöyle diyebilir miyiz, ne kadar yeni iş yapıyorsan o kadar gençsin.

Yorumları Oku (1)

  1. Gökalp Tercan

    Ne güzel bir yazı olmuş. Sektöre yeni girmek isteyen ve gelecek kaygısı duyan arkadaşlarımızın için umut vadedici.

    Verilerin yer aldığı global markaların yaş ortalamaları sadece Türkiye’de çalışan ofislerine mi ait yoksa tüm dünya genelinin bir ortalaması mıdır?

    Bunu merak ediyorum çünkü Türkiye’de bulunan bunca genç nüfusa göre firmaların ortalama yaş seviyelerini gerçekten merak ediyorum. Danışmanlık gibi tecrübe gerektiren konularda dışında yer alan sektörlerin durumu bize ne kadar dinamik olduğumuzu kanıtlayacaktır.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.