Mart Ayı Sosyal Medya Güncellemeleri

Sergen Okur

Sosyal Medya

Mart Ayı Sosyal Medya Güncellemeleri

En çok kullanılan sosyal medya platformlarında, geride bıraktığımız bir ayda boyunca birçok değişiklik ve güncellemeler gerçekleşti. Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi uygulamalardan güncellemeler üst üste geldi. Ve bütün güncellemeler ise yine nokta atışı tespitler. Uzun zamandır beklenen güncellemelere bir göz atalım dedik.

Instagram Güncellemesi

29 Mart 2016’da güncelleme yapılan Instagram uygulaması ile artık birden fazla  hesap ekleme seçeneği sunuyor. Artık birden fazla hesabı olanlar gir-çık yapmak yerine profillerindeki hızlı geçişler ile hesaplarını kolay yönetebilecekler. Ancak şimdilik tek bir sıkıntısı sadece 5 hesap eklenebilmesi.

Instagram’ın web sürümünde de güncellemeler mevcut. Önceden sadece giriş yapıp fotoğraflara erişebiliyor, beğeni ve yorum yapılırken şimdi “bildirimler” ve “keşfet” sayfaları da web sürümünde aktif durumda.

Çok yakında ise Instagram video çekme süresi 1 dakika olacağı duyuruldu.

Twitter Güncellemesi

Mobil uygulama tasarımında değişikliliğe giden Twitter, web görünümünde ise “Gündem” alanında artık hashtaglerin altında kaç saat gündemde olduğunu ve hakkında kaç tweet atıldığı istatistikleri de yer almakta.

Mobil uygulamaya en son 28 Mart 2016’da güncelleme yapan Twitter, başka kullanıcılara yorum yapmayı daha kolay ve kullanışlı hale getirdiler.

Twitter’da reklamverenler için de bir güncelleme gerçekleştirdi. Tüm reklamverenler için evrensel dönüşüm etiketini kullanıma açıldı. Reklamverenler artık tek bir etiket ile birden fazla dönüşümü izleyebilecek ve 200’e kadar özel kitle oluşturabilecek.

Bir Etiket İle Birden Fazla Dönüşüm

Bir Etiket İle Birden Fazla Dönüşüm

Snapchat Güncellemesi

30 Mart 2016’da güncelleme yapan Snapchat’e birde fazla güncelleme geldi. En ses getiren güncelleme ise görüntülü mesaj gönderme, konuşma özelliği. Hikayeler arasında bir kullanıcının attığı snaplerden sonra kapanan hikayeler artık otomatik olarak bitince diğer takip ettiğiniz kullanıcının snapine geçiyor. İlk başta karıştırabilirsiniz kimin hangi snapi attığına, bu yüzden önerimiz sol üstteki isimleri de takip etmeniz olacaktır.

Facebook Güncellemesi

Sürekli bir yenilenme ve kendini geliştirme içerisinde olan Facebook en son güncellemesini 30 Mart 2016’da yaptı. Bu güncelleme ile güvenirlilik ve hız için geliştirilmelerde bulunulduğu açıklandı.

Ve en ilgi çekici güncellemelerden bir tanesi ise artık Facebook profil resmi yerine hareketli resim veya video eklemeniz mümkün.

Youtube Güncellemesi

Youtube videolarınde ise yeni gelen Poll Cards yani anket kartı anlamına gelen anketler görüntülenecek. Bu anketlere videoların sağ üst köşesinde çıkacak olan “info” botunu ile ulaşabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma sadece anket olan videolarda “i” botunu aktif olacaktir. Aşağıdaki örnek videoda ankete deneyebilirsiniz.

 

Yorumları Oku (2)

 1. ibrahim halil Turan

  Swarm’ı yazmamışsınız sizde onda geri kalmışsınız:) Tasarımı yenilendi.

  Cevapla
 2. Sami Ayan

  Bu güncellemeler ile ilgili 2018 yılı için derleme yapacak mısınız?
  Sizin gibi tüm alanlara hakim olmayan kişiler (örneğin ben) sadece kullandıkları alanlarda yapılan yenilemeleri görebiliyor. Yeni yazıları sıkı sıkıya takip ediyorum, emeğinize sağlık.

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.