Rakip Analizi

Rakip analizi, herhangi bir pazarda aktif hizmet veya ürün satışı gerçekleştiren diğer şirketlerin güçlü ve zayıf yönlerinin detaylı çıkarılmasını sağlayan analizdir. Rakip analizi ile rakiplerinizin doğru ve yanlış yaptıkları, güçlü ve yetersiz oldukları alanlarla ilgili tespitlerde bulunup büyüme ve ilerleme stratejinizi bu tespitlerin sonucuna dayanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kurduğunuz işletmenizin yükselmesi için rekabet etmeli burada da başarılı sağlamalısınız. Başarıyı elde edebileceğiniz en önemli özellik ise rakip analizinin ardından rekabet analizi yapabiliyor olmak. Amazon’da yapacağınız doğru rekabet analizi sayesinde rakiplerinizle girdiğiniz savaşı kazanabilirsiniz. Bu analizleri yaparken, rakipleriniz hakkında neredeyse her detayı doğru okuyup buna göre hareket etmeniz gerekli.
Doğru satış için kendinize bir rekabet analizi listesi yapmayı unutmayın. Rekabet analizi listesinde soracağınız sorular da şöyle olmalı:
Rakipleriniz hangi alanda kuvvetli?
Rakiplerinizin yıllık satış rakamları neler?
Rakip firmanın yöneticileri ve yönetim kurulunda bulunan isimleri biliyor musunuz?
Rakiplerinizin ortakları var mı? Varsa ortakları kimler?
Rakiplerinizin zayıf oldukları alanlar neler?
Rakiplerinizin ürün gamı nedir?
Rakiplerinizin fiyat politikası nedir?
Rakiplerinizin pazarlama faaliyetleri neler?
Rakiplerinizin büyüme oranları neler?
Rakiplerinizin başarılı oldukları alanlar neler?


Diğer Yazılarımız

Sem’in Avantajları Nelerdir?

İnternet reklamcılığı alanında firmaların isimlerini duyurabilmeleri için tercih ettiği seo ve sem hizmetleri oldukça etkin sonuçlar sağlayan ve firmaların gerek ciro seviyelerini ve gerekse tanınmışlık düzeylerini yükselten tanıtım araçlarıdır. Bu yazımızda sizlere kısa...


Etiketler :

Yükselmeye hazır mısınız?

INSTAGRAM
+ Takip Et