Etkili Tanıtımın 5 Yolu

Sürekli gelişen pazarda,  ürününüzü müşterilerinize ulaştırmak ve teşvik etmek zor bir görev haline geldi. Günümüz tüketicisi, artık bilinçli ve alacağı mal/hizmeti seçerken daha hassas davranışlar sergiliyor.Bilinçli tüketici ihtiyaçlarını doğru belirliyor ve online ortamda araştırma yapma gereksinimi duyuyor. Artık bir çok websitesi/forum ürün karşılaştırması fiyat karşılaştırması gibi hizmetler sunmaya başladı. Markalar için tüketicinin dikkatini çekmek ne yazık ki artık daha güçleşti. Bu yazımızda sizlere günümüz tüketicilerine etkili pazarlama yapabilmek için 5 farklı ipucu vereceğiz.

Word of Mouth

Başarılı bir pazarlama kampanyası viral etkisine dönüşebilir. Ürününüzü/hizmetinizi kullanmadan arkadaşlarınıza tavsiye edebilir bahsedebilir. Word of Mouth etkisi pazarlama savaşlarında hem kılış hem de kalemden oluşan bir kombinasyondan daha etkili bir silah olur. İçgüdüsel olarak arkdaşlarımızın tavsiye ettiği, ünlülerin kullandığı ürün veya hizmetleri daha kolay alarak satın alabiliyoruz. Satın alma işlemini gerçekleştiren müşterinin beklentisi, malın veya hizmetin performansından yüksek ise müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz. Sadık müşteri kitlesi oluşturmanız word of mouth etkisi yaratmanızı kolaylaştıracaktır.

E Posta veya Mobil Pazarlama

E-postanıza her gün tanıdığınız tanımadığınız bir çok yerden reklam maili geliyordur mutlaka. Aynı şey telefonlarınıza gelen sms’ler içinde geçerli. Peki gelen bu maillerin kaç tanesini açıyorsunuz veya tıklama gereği duyuyorsunuz ? Müşterileriniz de aynı davranışı sergiliyor. Göndermiş olduğunuz mail/sms dikkatini çekmiyor ise okunmadan silinip çöp kutusuna gidiyor, paralarınız gibi. Stratejinizin başarısız olmasındaki temel sebeplerden bir kaç tanesini sıralamak istiyorum.  Demografik bilgiler olmadan, herkese aynı içeriğin gönderilmesi. Zevklere, ihtiyaçlara, davranışlara göre hazırlanacak raporların analizi sonucunda kişiselleştirilmiş içerikler ile müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Pazarlama kampanyanızda tüketicinin datalarını takip etmeniz veya analiz etmeniz sıkıntılıysa başarısız sonuçlar almaya mahkum kalacaksınız…

Popüler Uygulamalar ile Reklam

Şirketinizin özel bir uygulama geliştirmek için yeterli  bir bütçesi bulunmuyor ise bu sorunu popular uygulamalara reklam vererek iş birliği yaparak çözebilirsiniz. Uygulama sahipleri şuan da mobil kullanım üzerinden büyük bir trafiğin de sahibi konumundalar. Müşterilerinizin ürünlerinizi almasını sağlamak istiyorsanız, hedef kitlenizi iyi analiz edip, hangi uygulamaları kullanabileceklerini tespit edip doğru yolu seçmelisiniz. Günümüzde her geçen artan mobil kullanımı doğru kullanarak markanız için yüksek getiriler sağlayıp başarılı olabilirsiniz.

Sosyal Ağları Kullanın

İnsanların büyük bölümü artık sosyal ağlar olmadan zaman geçiremeyecek kadar bağımlı oldu. Ortada çok büyük bir pasta varken siz neden bu pastadan bir dilim almıyorsunuz ? Sosyal medyanın hiç uyumayan canlı bir mekanızması olduğunu unutmayınız. Çok büyük bir ağda küçük bir yapı oluşunuzdan dolayı kendinizi güncel tutmanız, düzenli olarak bu ağlarda yer almanız markanızın bilinirliği arttırabilirsiniz. Twitter, Facebook, Instagram, Linkedin müşterilerinize ulaşmak için en etkili sosyal ağlar. Pazarlama stratejinize uygun kampanyalar düzenleyebilir, yeni müşteriler edinebilirsiniz.

Arama Motoru Sonuçlarını İyileştirin

Yazımızın en başında günümüz tüketicileri, satın alma işlemlerinden önce ihtiyaçlarını sanal ortamda araştırıp karar veriyor. Offline’da başarılı sonuçlar alıyor olmanız online dünyada da aynı başarıyı yakalayacağınız anlamana gelmiyor . Ürettiğiniz mal veya hizmeti Google’da ararken markanız arama sonuçlarında üstte yer almıyor ise hedef kitleniz sizi bulamaz. Rakipleriniz üst basamaklarda listeleniyorsa muhtemelen rakiplerinizi tercih edecektir.

Arama sonuçlarında listenin ilk sıralarında çıkmanın iki farklı yöntemi bulunuyor. Birisi organik olarak, diğeriyse reklamlar ile. Organik olarak üst sıralarda çıkmak için websiteniz için SEO çalışması yaptırabilirsiniz. İkinci yöntemde ise ilk sıralarda sonuçların konumunu satın alıp çıkabilirsiniz. Google Ads ile belirleyeceğiniz bütçe ve hedefleriniz doğrultusunda müşterileriniz kolaylıkla size ulaşabilir.

Değişen tüketici davranışlarına uyum sağlayan kampanlarınız ile yeni müşteriler ve daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Yorumları Oku (2)

  1. Hizmletlerinizi yakından takip ediyorum yakın zamanda uygun bir seo çalışması almayı düşünüyorum umarım sitem içinde faydalı olacağını düşünüyorum

  2. E-posta pazarlaması dışında kalan tüm yazdıklarınıza katılıyorum. Eğitici ve yönlendirici içerikleriniz için teşekkürler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.