Fijital Uygulamalar

Webtures

Fijital Uygulamalar

Daha önceki yazılarımızda Fijital Dünya‘nın ne olduğundan bahsetmiştik kısaca hatırlatmak gerekirse,Fijital kelimesi fiziksel ve dijital kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. İnovasyonu iliklerimize kadar yaşadığımız günümüzde sanal dünyanın fiziksel ortama taşınması olarak tanımlayabileceğimiz fijital dünya bize çok büyük yenilikler sunacak gibi görünüyor.

fijital-uygulamalar

Internet Of Things (Nesnelerin interneti ) adını verdiğimiz ve içinde bulunduğumuz dönemde her gün pazarlama tempoları değişiyor ve firmalar daha yaratıcı uygulamalarla rekabet avantajı sağlamaya çalışıyor.

Sanal dünya ile fiziksel ortamları buluşturan bu uygulamalara ise fijital uygulamalar deniyor.Bu uygulamalardan bahsetmeden önce fijital uygulamalar hangi teknolojiyi kullanıyor kısaca ondan bahsedelim.

Fijital Dünya’nın alt yapısını RFID yani (Radyo Frekansı ile Tanımlama teknolojisi oluşturuyor. RFID; radyo frekansı kullanarak nesnelerin tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir.

 

Teknoloji alanında günümüze kadar edindiğimiz bilgileri şimdi fiziksel ortamlara dökme vakti geldi. Önceden internet yoktu,bilgisayar yoktu,televizyon, radyo, telefon yoktu. Bu teknolojiler zamanla gelişti kimi kısa sürede hayatımızın odak noktası oldu kimi ise zamanla oldu ama hepsinin ortak özelliği birbirinden bağımsız ama hayatımızın ortak noktası olmasıydı.Zaman ilerledikçe bu aygıtlar birleşmeye ve bütünleşik bir hal almaya başladı fakat ne kadar birleşselerde sanal ve fiziksel ortam arasındaki fark net çizgilerle belliydi. Günümüzde ise firmalar rekabet avantajı sağlamak ve rakiplerinden farklı bir konumda olmak için bu değişime ayak uydurmak zorundalar.

Kurum Stratejisini ve İş Modelini Fijital Hale Getirmeyen Şirketler Geride Kalacak

Bundan birkaç yıl önce Google fiziksel ortama tanışıyor denilseydi bunun anlaşılması zor olabilirdi çünkü Google bu güne kadar hep sanal ortamda varlığını göstermişti. Google ürettiği Google Glass ve otonom araçla fiziksel dünyaya ve Fijital Dünya’ya girmiş oldu.

 

 

fijital-uygulamalar

 

Fijital Dünya’nın uygulama alanındaki örnekleri sadece Google ile sınırlı değil Google gibi teknoloji, gündem ve müşteri odaklı diğer kurumlarda Fijital Dünya’da ki yerlerini almaya başladılar. Bunun örneklerini Coco-Cola ve Mc Donald’s da görmek mümkün. Coca-Cola”beğenme makinesi’” ile gerçek Coke Köyü’ne Facebook’un sanallığını getirdi. Köyün misafirleri (RFID) teknolojisi ile deneyimlerini eş zamanlı olarak Facebook profillerinde paylaşabildi.

 

 

 

fijital-uygulamalar

 

 

McDonald’s ise ‘Pink Play’ uygulamasında Stokholm’ün belirli noktalarına outdoor interaktif panolar yerleştirdi. Bu panolara akıllı telefonlarında ki tarayıcılar aracılığı ile bağlanan kişiler telefonlarını kumanda olarak kullanarak oyunu oyunuyor. Kazananlar, telefonunlarına gelen kod sayesinde en yakın McDonald’s a gidip hediye menüsünü alabiliyor.

 

 

 

 

 

fijital-uygulamalarEn son ve herkes tarafından bilinen Fijital uygulama ise Pokemon Go.Sanal karakterler gerçek ortamlarımızda telefonlarımız aracılığı ile görüntüleyebiliyoruz. Pokemon GO’nun bir çok şirketin ve kurumun değerini sadece bir kaç günde geçmesi Fijital Pazarlama’nın ne kadar önemli bir hale gelmeye başlayacağının en net örneklerinden biridir.Devlerin Fijital Dünya’daki bu uygulamaları ilerleyen zamanlarda rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor.

 

 

Aşağıdaki videoda gelecekte bizi nelerin beklediğini görmek zor olmayacaktır =)

Yorumları Oku (4)

  1. Bu Makalede bahsedilen teknoloji Augmented Reality Adı ile aratıldığı zaman bir sürü döküman bulunabilir. Geleceğin Teknolojisi Olarak Görülüyor. Bu arada güzel yazı olmuş ellerinize sağlık

  2. Augmented Reality Pokemon go teknolojisinde aslında tam olarak uygulanmamıştır. Ama yinede bir parçası AR içerdiği için referans olarak gösterilebilir. Faydalı bir bilgi Teşekkür ederiz

  3. Başarılı Bir Yazı Teşekkürler

  4. Yazı müthiş. Bu geleceğin teknolojisi olarak duran fijital dünya tüm sektörleri kapsayacak mı sizce? Dünya üzerinde bunu kullanan başarılı örnekleri bizler ile paylaşabilir misiniz?

    Nesnel olan hizmetler için uygun gibi gelirken, hizmet sektörünün bunun dışında kalacağı kanısındayım.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.