İnternette Save Dönemi!

Sergen Okur

İnternette Save Dönemi!

İntenette Save dönemi başladı. Aynı zaman aralığında 3 farklı firmanın 3 farklı şekilde başlattığı ama sonuç olarak aynı işe yaradığı sayfaları kayıt etme butonundan bahsediyorum. İlk önce Windows daha sonrasında Facebook ve Google‘ın hizmete açtığı butonlar hemen hemen aynı. Sadece hangisini kullanmanız gerektiğine sizin karar vermeniz gerekiyor.

Facebook – Save Button

Facebook 2015 yılında kaydet özelliğini aktif etti. Bu özellik sayesinde Facebook üzerindeki videoları, bağlantıları ve notları kayıt edebiliyor profilimiz üzerinden görebiliyorduk. Bir nevi Bookmarks özelliği sunuyordu bizlere. 2016 Yılı itibaren bu buton tüm internet dünyasına sunuldu. İşleyiş şu şekilde: bir web site yöneticisi sitesine bu botunu ekler ise kullanıcılar kullanıyor. Yani bir dış özellik değil, bunu size web sitelerin sağlaması gerekiyor. O yüzden tüm internet dünyasında aktif olarak kullanmanız henüz söz konusu değil.

En popüler blog yapısı olan WordPress’e bu butonu kurabilmeniz için bir eklenti geliştirilmiş buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

facebook save button

Windows – Okuma Listesi

Okuma Listesi Nasıl Kullanılır?

Microsoft bu özelliği yıllardır kullanıyor ki ben de  Microsoft’u tercih ediyorum bu savaşta. Fakat bu özelliğini değil. Windows 8.1 ile gelen okuma listesi oluştur özelliği Windows 10 ile beraber daha fonksiyonel bir hale geldi. Windows’un yeni tarayıcı olan Edge’in içerisine direkt olarak entegre edilen bu sayfayı okuma listesine ekle özelliği sayesinde blog yazılarını direk OneDrive üzerine kayıt edip senkron bir şekilde bilgisayar, telefon ve tablet üzerinden görebiliyorsunuz.

one note save

one note save

one note save

Windows – OneNote

OneNote Nasıl Kullanılır?

Yıllar yılıdır OneNote üzerinde aktif bir şekilde çalışan ekran görüntüsü, site ya da içerik kaydet özelliği zaten mevcut. Hem de firmaların şu an bizlere yenilik diye sunduğu içerikten çok daha fazlasını sunuyor OneNote. OneNote, Office 365 yapısından sonra OneDrive üzerinden bulut şekilde çalışmaya başlamıştı. Her yerde alabileceğiniz notlar artık daha senkron çalışıyor.

Chrome, Mozilla ve Edge üzerinde kullanacağınız OneNote uzantısı sayesinde Web sayfalarını kayıt edebiliyorsunuz.  Aynı zamanda sadece içerik ya da ekran görüntüsü almakta mümkün.

one note save

one note save

one note save

one note save

Google – Save Button

Tüm bunları gören Google durumu biraz kıskanmış olsa gerek ki canavar gibi Bookmarks’ı varken bir de Save özelliği getirdi. Google Save bir Chrome eklentisi ile web sayfalarınızı kayıt ettiğinizde Google hesabınız üzerinde bulunan Save bölümüne otomatik olarak kayıt ediyor.

Açıkcası ben neden Bookmarks varken yine aynı işe yarayan Save özelliği getirildi bilmiyorum. Arayüzü bile uygulama ile neredeyse aynı. Save uygulamasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kayıt ettiğiniz bağlantıları ise google.com/save/me adresi üzerinden görebilirsiniz.

(Bookmarks, Save özelliğine göre daha fonksiyonel çalışıyor. Daha fazla özelliği mevcut, Bookmarks eklentisi içinde buraya tıklayabilirsiniz. Web sürümü içinse www.google.com/bookmarks/ )

google save button

google bookmarks

İlk Yorumu Sen Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.