Jack Dorsey Sormayacak mı Reyiz Bu Hashtaglerin Hali Ne?

Webtures

Jack Dorsey Sormayacak mı Reyiz Bu Hashtaglerin Hali Ne?

İlk olarak Twitter ile popülerleşen hashtagler daha sonra Facebook ve özellikle Instagram’da da kullanılmaya başlanarak oldukça yayılmaya başladı. Kimi amacına uygun, kimi amaçsızca kimi de hunharca kullanıyor. :) Peki aslında bu hashtagler ne için kullanılır, ne zaman kullanılır, nasıl etkili kullanılır diye sordunuz mu kendinize? Ben sordum ve şöyle cevaplar sıraladım.

Hashtagler paylaşımlarınızın görülme oranını arttırır

Tabi burada çar çöp kitleyi toplamak için #takipedenitakipederim #followme #instafollow vs. gibi saçma sapan hashtag kullanmalardan bahsetmiyorum. Eğer mümkün olduğunca hedef kitleyi yakalamak istiyorsanız en alakalı etiketleri kullanın. Bu etiketleri kestiremiyorsanız da Google’da hashtag bulma diye aratın ilgili öneriler çıkacaktır karşınıza.

Takipçi sayınızı artırır

Doğru ve yerinde hashtag kullandığınız takdirde konuyla ilgili aranma sonuçlarında çıkacağınızdan takipçi dönüşleriniz de artacaktır.

Marka bilinirliğinizi ve itibarınızı arttırır

Paylaşımını yaptığınız konu eğer uzmanlık alanınız ise kullandığınız hashtagler de bunu daha etkili hale getirir. Daha niş kitleye ulaşmanızı sağlar ve bu konuda önemli paylaşımlarınız olduğunu farkettirir.

twitter-hashtag-faydalari

Etkili sonuçlar için kısa hashtagler kullanın

Bazılarını görüyorum sosyal medyada neredeyse tüm paragrafı hashtag olarak kullanıyor. Burada amaç her şeyin önüne diyez atıp mavileştirmek değil arkadaşlar. Mümkün olduğunca insanların yazıp arayabilecekleri kelimeler olmalı. Senin destansı etiketini kim yazıp da arayacak da bulacak da… Ayrıca bunun için bir ipucu vermek isterim. Mesela SEO ile ilgili bir şey paylaşıyorsunuz. Instagram’da aramaya SEO yazdığınızda size bununla başlayan arama sonuçlarını verecektir. Ve her kelimenin sağında da aranma hacmi otomatik yazmaktadır. Buna göre aranma hacmi yüksek olanları seçerseniz daha çok kişiye ulaşmış olacaksınız.

dogru-hashtag-kullanimi

Twitter’da 1, Instagram’da en fazla 3 hashtag kullanın

Sırf her aramada görüneyim diye robot gibi hashtag kasmayın. Bu hem takipçilere itici gelecek hem de spam algısı oluşturacaktır. Benim önerim Twitter’da 1 Instagram’da da en alakalı, özenle seçilmiş 2-3 hashtag :)

Twitter’da #TT olmuş hashtagleri kullanın

Eğer attığınız tweet ile alakalı #TT olmuş bir hashtag varsa bu bir nimet, sakın kaçırmayın. Böylelikle milletin aklına gelip de aramasını beklemektense hali hazırda zaten aranan bir hashtag ile güzel bir etkileşim sağlayabilirsiniz.

Yorumları Oku (1)

  1. Volga Kartal

    Yıllardın intagramda 30 tag kullanacağım diye kendimi paraladım durdum. Sizin yazıda belirttiğiniz gibi 3 tag kullanmam gerektiğini başka biri söylese, hadi ordan filan derdim yüksek ihtimalle.

    Kullanılan tagler arasında kendimize ait bir tag oluşturmak konusuna bakış açınız nedir? Yani sadece yapılan eyleme ve firmanın adına adına ait bir tag.?

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.