Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İlişkisi

Mehtap Ceylan

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İlişkisi

Genellikle ayrı ayrı ele alınan UX ve SEO her ne kadar farklı rollere sahip iki ayrı disiplin olsa da bu iki pratik el ele yürümektedir. Sitenizin başlangıç aşamasında SEO ve UX çalışmalarınızı aynı şeyi hedefleyecek şekilde organize etmeniz uzun vadede başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. UX önce, SEO sonra ya da SEO önce, UX sonra diye düşünmek uzun vadede verimli bir strateji sunmayacaktır. Eninde sonunda bu ikiliyi bir arada uygulayacaksınız çünkü ikisinin bir arada çalışması daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacak.

SEO ve UX arasındaki ilişkiye şöyle bir bakacak olursak SEO’nun arama motorlarında sitenizin güvenilirliğini ispatladığını, UX’in de mümkün olan en kusursuz ve akıcı deneyimi sunmaya çalışarak ziyaretçilerinizi memnun etmeyi ve onların gözünde güvenilirlik elde etmeyi amaçladığını görürüz. SEO UX’e kullanıcıların arama motorlarında ne aradığını ve ne istediklerini gösterir. Böylece UX ekibi kitleyi analiz ederek kullanıcı yolculuğunu oluşturur ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızın ihtiyaçları olan bilgiye veya ürüne en kolay şekilde ulaşmalarını sağlamaya destek olur.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) İlişkisi

SEO çalışmalarınıza ne kadar yatırım yaparsanız yapın kötü UX SEO’yu da öldürecektir. Sitenize gelen ziyaretçilerin aradıklarını bulamadığını, formların gereğinden uzun olduğunu veya çalışmadığını, alışverişi tamamlama adımlarının fazla uzun olduğunu, kısacası ziyaretçilerin tasarımı veya düzeni kötü bir sitede gezinmek veya amaçlarına ulaşmak için normalden fazla bir çaba harcadıklarını düşünün. Yapacakları şey arama motoru sonuçları sayfasına geri dönerek rakiplerinizin sitelerine girmek olacaktır. İyi bir site yapısı botların da daha etkili şekilde sitenizde gezinmesini ve site hiyerarşisini daha iyi anlamasını sağlayacaktır, ziyaretçilerinizin ise istediklerini hızlı ve kolay bir şekilde bularak sitenizde daha çok gezinmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla UX ve SEO ele ele bir sitenin Google’da daha üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır.

Elbette ki değişen algoritmalara ve gelişen teknolojilere uyum sağlamak adına UX ve SEO çalışmalarının sonu yok, hep yapılması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Arama motorlarından bize ulaşan kitleyi iyice analiz ederek onların istek ve ihtiyaçlarının farkında olarak buna göre sitemizin kullanıcı deneyimini hep test edip geliştirmek karlılığın ve ziyaretçi memnuniyetinin sürekliliğini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Yorumları Oku (2)

  1. Nihat

    Mükemmel bir yazı olmuş ellerine sağlık. Gif banner da çok güzel olmuş :)

    Cevapla
  2. Veli Kömeç

    Seo ile Sem ayrı olmasa daha iyi oluyor. Seo ile de Kullanıcı Deneyimi (UX) ayrılmasa iyi olur derken büyük bir zincirin başlangıcını kırmış gibi oluyoruz. Şunun bir haritasını yapın hepimiz kurtulalım :)

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.