Mobil E-Ticaret Sitesi Hazırlarken Sıkça Yapılan Hatalar

Sergen Okur

Mobil E-Ticaret Sitesi Hazırlarken Sıkça Yapılan Hatalar

Hazırladıkları mobil internet sitelerine karşı çok ilgili olmayan, gerektiği kadar güncelleştirmeyen siteler için artık Google’un yeni algoritmaları gereğince çok şans tanınmıyor.Mobil arama sonuçları da aynı şekilde google güncellemelerinden etkilenerek artık sıklıka güncellenen mobil sayfalar önemli hale gelmeye başladı. Google’ın mobil yani .m ile biten sayfaları daha çok önemseyeceği ve bu sitelere özellikle öne çıkaracağı düşünülüyordu.Ne de olsa bu siteler mobil platformlar için özellikle optimize edilmişti. Fakat son gelişmeler gösteriyor ki Google’ın önemsediği şey, URL formatı değil, Googlebot Googlebot-Mobile tarafından bir sitenin ulaşılabilir ve indekslenebilir olması.

2 tane yanlış kullanım var, yanlış yönlendirmeler ve sadece akıllı telefonlarda görülen sorunlar arasında.

Yönlendirme hataları

Google’ın son belirlemelerine göre, yönlendirmede yanlış anasayfa geri yönlendirme gibi,  kullanıcıyı yanlış URLye yönlendiren yazılım hataları çok sık görülüyor. Kullanıcının sayfayla olan iletişimini büsbütün bozan bu durum yüzünden Google kullanıcıları masaüstüne geri göndermenin tamamen alakasız bir sayfadaya ylönlendirmekten çok daha iyi olduğunu belirtiyor.

Proxy veritabanı kullanan proxy firmalarından hizmet almak bu sorunlara neden olabiliyor ve bu veritabanları çoğu zaman eksik, bitmemiş oluyor, işin kötüsü  bunları mobil telefon üreticilerinin denetlemelerini sağlayacak bir otorite de henüz bulunmuyor.

Ellerinde yüzlerce çeşit farklı cihaz var tüketicilerin artık, ve yeni e-ticaret sitelerinde her platforma uyum sağlayabilen tasarımlar kullanmak çok daha mantıklı bir yatırım olacaktır ve bu tip yönlendirme hatalarının önüne geçmek de bu tasarımlarla mümkün.

Akıllı telefonlarda ortaya çıkan sorunlar

404 ‘sayfa bulunamadı’ hatası gerçekten sıkıntı yaratıyor kullanıcılara, fakat sitenin kullanıcıyı incelediği içerikten yönlendirme ile masaüstüne geri yönlendirmesi ise büsbütün sitenin kullanıcıya ifade ettiği ve edebileceği herşeyi anlamsız hale getiriyor.

GoogleBot-Mobil’le doğru iletişimin kurulamamasıyla bu karışıklıklar ortaya çıkıyor. Örneğin sitenin kullanıcıyı telefonun bir özelliğinin sayfasına göndermesi akıllı telefona gönderecekken, anasayfaya geri yönlendirme, dolambaçlı bir yönlendirme problemi yaşanması gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Oynatılamayan videolar

Bazı videolar akıllı telefonlarda kullanılamıyor, Google HTML5 etikletlerinin kullanılmasını öneriyor standart olarak. Böylece tüm telefonlar tarafından desteklenmeyen formatların kullanımından çıkan hataların önüne geçilebileceğini öne sürüyor.

Eklenti yüklenirken ortaya çıkan ara sayfalar

Eklentinizi akıllı telefonlardan size ulaşan kullanıcılara çekici gösterecek bannerlarla sunmanız akıllıca fakat talebiniz splash sayfasıysa veya lightbox ek düzlemiyse, Hem Google’ı hem de kullanıcıları kaçırabilirsiniz.

mobil-e-ticaret-sitesi-hazirlarken-sikca-yapilan-hatalarmobil-e-ticaret-sitesi-hazirlarken-sikca-yapilan-hatalar-1

Bazı siteler çok daha az sitenin genel haline kendini sokuşturan metodlar kullanıyorlar, bannerı içeriğin üstünde veya altında çıkartıyorlar. Kullanıcıların site içi tecrübesine zarar vermediği sürece Google da bunda bir sakınca görmüyor.

mobil-e-ticaret-sitesi-hazirlarken-sikca-yapilan-hatalar-2 mobil-e-ticaret-sitesi-hazirlarken-sikca-yapilan-hatalar-3

Anlamsız çapraz linklemeler

Yanlış linklemeler SEOnuzun başını belaya sokabilir, ve mobile platform bunun daha da bozulmasına bir yol daha açıyor. Geri yönlendirme sorununda olduğu gibi, web sitesi kullanıcılara mobil versiyondan masaüstü versiyona geçmelerini izin verdiklerinde ortaya bir sorun çıkıyor ve linki tamamen alakasız bir siteye yönlendirtiyor, örneğin anasayfaya. Google linkleri indeksler ve bu hatayı çok kolaylıkla fark eder.

Yavaş yüklenen sayfalar

Masaüstünde olduğu gibi burada da her saniyenin bir önemi var, ki masaüstü kullanıcıları 2 saniye daha fazla beklemeye bile katlanamazken mobil kullanıcılar daha yavaş internet kullandıkları için buna biraz daha alışkın. Yine de hızın önemi hem SEO bakımından hem kullanıcı tecrübesinin geliştirilmesi bakımından önemli. Yönlendirmeler sayfaların yüklenme hızını düşürebilir, dinamik siteler optimize edilmediklerinde yavaş olabilirler.

Google niye responsive tasarımlar öneriyor akıllı telefonlar ve tabletler için

1-Tek URL sitelerin daha hızlı linklenmesini sağlıyor, sosyal ortamlarda daha kolay paylaşılmasını sağlıyor, bir başka kullanıcıya daha kolay emaillenmesine imkan tanıyor, Google bookmarkgibi programlarla daha hızlı işaretlenmesini sağlıyor ve Google’ın algoritmaları gereğince daha hızlı indekslenmesini sağlıyor.

2-Google’ın amacı kullanıcılara her zaman en kaliteli sonuçları ulaştırmaktır. User agent taramaları ve geri yöneldirmeler, sağlam ve güvenilir değiller ve sitenin kullanıcılar tarafından kullanım kalitesine hem zarar verebilir hem de sayfaların yüklenme süresini uzatabilirler.

3-Google içeriğiniz bir Urlye sahipse çok daha az uğraşıyor siteniz üzerinde. Sitenizi defalarca  farklı zamanlarda başka user agentlar kılığında indekslemektense sitenize bağlı kalabiliyor Google ve sitenizdeki içerikleri hep indekslenmiş halde tutuyor.

Tek bir URL ile uğraşmak her zaman daha kolay ve kampanyaları yürütmek çok daha basit.

Ne kadar tehlikeli?

Google, uyumlu dizayn kullanmadı diye kimseyi cezalandırmıyor. Yukarda geçenlerden birini yapmanız kesinlikle sitenizin düşmesine neden olmaz. Google’ın uyumlu siteleri yüceltme veya favori görme gibi bir durumu da yok, uyumlu tasarımları kullanıcılar için ve arama botlarına işleri daha kolaylaştırıyor diye öneriyor.  Uyumlu bir tasarım kullanmıyorsanızi Mobil SEO’nuzu olabildiğince yükseltin ve mobil sitenizin konfigürasyon sorunlarını çözün. Bu da aynı şekilde ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Yorumları Oku (1)

  1. Kadir Acar

    Yavaş yüklenen sayfalar bu sıra çok rastladığım bir sorun. Özellikle bir çok butiği bir araya getirmiş e-ticaret sitelerinden ürünleri gezerken beklemektense uygulamadan çıkmayı tercih ediyorum.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.