Mobil Sayfaların İndexlenme Süreci

Ömer Kaçar

Mobil Sayfaların İndexlenme Süreci

Arama motorları sıralama yaparken masaüstü cihazlar ve mobil cihazlardan yapılan aramaları ayrı olarak dizinliyordu. Ancak Seo çalışmalarında yapılan mobil öncelikli index ile Google masaüstü ve mobil cihazlar ile senkronize hale getirilmiştir. Bu sayede ister masaüstü ister mobil cihazlardan arama yapılsın, iki arama sonucunda da aynı verilere ve görüntülenmelere ulaşılmaktadır.

           Dijital pazarlama açısından oldukça önemli olan mobil öncelikli index çalışması mobil uyumlu web sitelerinin arama motorlarında bulunabilirliğini arttırmakta ve üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Sem hizmetlerinde sunulan Google mobil öncelikli İndex’in size sağlayacağı faydalar şu şekildedir:

– Web sitenizi mobil cihazlara uyumlu hale getirmek:

Eğer web siteniz mobil cihazlara uygun değilse öncelikli olarak sitenizi iyileştirmek ve yeniden yapılandırmak için bir fırsatınız olur. Günümüzde artık masaüstü bilgisayar kullanımı oldukça azalmıştır ve insanlar İnternet kullanımını mobil cihazlar ve akıllı telefonlar üzerinden daha çok gerçekleştirmektedir. Web sitenizi mobil cihazlara uyumlu hale getirdiğinizde web siteniz görüntülenirken sorunlar yaşanmaz ve bu sayede sitenizi ziyaret eden kişiler tüm bilgilere eksiksiz bir şekilde ulaşabilir.

– Arama motorlarında üst sıralarda yer almak:

Mobil cihazlardan yapılan aramalar ile arama motorlarında daha hızlı bir şekilde üst sıralara çıkma fırsatınız bulunmaktadır. Bu yüzden mobil seo hizmetlerine daha fazla önem vermek işletmenizi üst sıralara taşırken aynı zamanda daha çok kişiye ulaşarak işletmenizi büyütme ve tanıtma fırsatını size sunar.

Google mobil öncelikli index hizmeti SEM yani arama motoru pazarlama hizmetinin içerisinde yer almaktadır. Sem danışmanları tarafından işletmenize özel bir çalışma politikası belirlendikten sonra uygun anahtar kelimeler ile bu hizmetin işleyişi başlar. Bu sayede ister mobil cihazlardan ister masaüstü bilgisayarlardan arama yapılsın, sizin firmanız mobil önceliği olduğu için daha üst sıralarda yer alacaktır.

Yorumları Oku (1)

  1. Zehra Uzun

    Eski bir alt yapı sistemine sahip bir web sitesine SEO veya SEM yapmanın ne kadar mantıksız olduğunu yaptıktan sonra anladık. Yazı o kadar anlamlı ki… Web sitemizin mobil optimizasyonunu tamamladıktan sonra anladık ki trafiğimizin büyük bölümünü mobilden alıyoruz. Yaklaşık 2 senedir dijital pazarlama çalışmaları ile web sitemize trafik sağlasak da kullanıcıların telefonunu uyumlu olmayan web sitemiz yüzünden kayıp yaşıyormuşuz.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.