Platform Ve Taraflarına Göre Değişen E-Ticaret Modelleri

Sergen Okur

Platform Ve Taraflarına Göre Değişen E-Ticaret Modelleri

Global dünyada değişen ekonomik ihtiyaçlar ve gelişen teknolojinin sağladığı fırsatlar ile oluşan tüketici davranışları pek çok e-ticaret modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel müşterilerin yanı sıra firmalar arası alışverişlerin olması, gelişen teknolojinin etkisiyle cep telefonları ve sosyal medya platformlarının kullanılması farklı farklı iş modelleri olarak tanımlanmaktadır.

E-ticaret modelleri arasında alışveriş yapılan platforma göre mobil cihazlar ile yapılan model m-ticaret, sosyal medya hesapları üzerinden yapılan ticaret s-ticaret olarak nitelendirilmektedir. Ancak yapılış şekli ve taraflarına göre ise iş modelleri farklı isimler almaktadır. Örneğin firmalar arasında ihtiyaçların giderilmesine yönelik tedarik işlemleri B2B olarak tanımlanırken mevcut potansiyel müşterilere daha uygun fiyatlı ürünlerin online satışı şeklinde işleyen iş modeli ise B2C olarak belirtilmektedir. Her iş modelinin sağladığı bir takım avantajlar bulunmaktadır. Özellikle B2C iş modelinde mağazaların 7/24 açık olması yılın 365 günü sipariş kabul edebilmeyi mümkün hale getirirken aracısız olarak direkt müşteriye hitap edebilmeyi sağlamaktadır. Ayrıca geri bildirim sistemi sayesinde müşterilerin istek, beğeni ve şikâyetlerini öğrenebilme ve yenilikler yapabilmeyi sağlar. Müşterilere ulaşmak için her hangi bir zaman ve mekân kısıtlamasının olmayışı da büyük bir avantajdır.

Firmaların genellikle bayileri ile arasında olan tedarik ve stok işlemlerini içeren e-ticaret modelleri arasında yer alan B2B iş modelinde ise yıl boyunca sipariş alabilme ve tanıtım yapma imkânı bulunurken toplu ürün tedariki yapan firmalara daha kısa sürede ulaşım imkânı sunmaktadır.

Yorumları Oku (1)

  1. İlhan Demirel

    B2B şekilde aracılık ederek B2C hizmet veren firmalar e-tcaretin ilerlemesi ile yavaş yavaş ortadan kalacaktır. Komisyonculuk, aracılık, ara tedarikçilik görevi üstlenen firmalar ana firmaların işe girmesi ile müşterilerini kaptırmaya mahkum olacaklar.

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.