Pogo Sticking Nedir?

Ömer Kaçar

Pogo Sticking Nedir?

Google artık ziyaretçi hareketleri ile birçok veriyi analiz ederek doğru arama sonuçları iletmektedir. Bu gibi durumlarda karşımıza çıkan yanıltıcı içerikler de Pogo Sticking kavramını ortaya çıkaran bir unsur oluyor. Pogo Sticking yapılan aramalarda ziyaretçinin belli bir konu üzerinden siteye girişinin ardından aradığı bilgiyi bulamayarak yeniden arama sayfasına dönmesi ve başka siteleri ziyaret etmesi kavramı da denilebilir.

Hemen Çıkma Oranı veya Bounce olarak da bilinen bu kavram aslında site içeriğinizin konu hakkında ne kadar doğru ve doyucu bilgi verdiğini ölçmeniz için uygun bir test oluyor. Sayfada kalma süresi ile de ziyaretçinin aradığını bulup / bulamadığını kolaylıkla fark ediyor.

Kısacası ziyaretçi içerik sayfanıza geldiğinde ne kadar uzun süre kalıyor ise sitenizin üst sıralara yükselmesi de muhtemel oluyor. Eğer ilk sıralarda yetersiz bir içerik yer alıyorsa da zamanla alt sıralara düşmeye mahkum oluyor.

Sık Yapılan Pogo Sticking Hataları

Web sitelerinin sık yaptığı Pogo Sticking hatalarından bir örnek vererek durumu daha detaylı aktaracağız. Genellikle film ve dizi sitelerinde denk geldiğimiz bu örnekte film daha tam anlamı ile siteye yüklenmeden oluşturulan indexler üzerinden sıralama elde edilmesi planlanıyor. Fakat bu süreç daha sonra unutulduğunda ziyaretçi için kabusa dönüşen bir içerik ortaya çıkıyor. Ziyaretçi istediği filme ulaşmaya çalışırken sadece bir fragman veya boş bir içerik sayfası ile karşılaşabiliyor. Bu durumda “Sayfada Kalma Süresi” ve “Hemen Çıkma Oranı” gibi değerlerinizi olumsuz yönde yükseltebiliyor.

Bu durumun önüne geçebilmek adına ziyaretçi ile etkileşim kurduğunuz sayfaları belirleyerek “Hemen Çıkma Oranı” yüksek “Sayfada Kalma Süresi” düşük olan içeriklerinizi baştan aşağa kontrol ederek yeniden yapılandırabilirsiniz. Bu süreleri arttırmak adına içerik ile alakalı videolar ekleyerek sayfada kalma süresini görseller ile rahatça yükseltebileceğinizi de unutmayınız.

Yorumları Oku (1)

  1. Pogo Sticking aslında bir verimlilik ölçme aracı. Çünkü yaptığınızın başarılı olup olmama kriterlerinden birisi. Bu yüzden iyi bir analizin ardından iyi okuma yapmak gerekli. Sonrasında alınacak aksiyonları belirleyebilirsiniz. Elinize sağlık, teşekkürler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.