SEO Nedir ?

Webtures

SEO

SEO Nedir ?

Hemen hemen her sektörün, ürünlerini gündeme getirmek için reklama ihtiyacı vardır. Eğitim alanında dershaneler; teknoloji alanında donanım ve yazılım şirketleri; internet alanında ise web siteleri bu yola başvurmaktadırlar. Burada karşı karşıya kalınan topluluğun çokluğu değil; toplulukla yapılacak olan iletişim önemlidir.

Bu iletişim, her zaman reklamlar ile kurulamayabiliyor. Örneğin bir web sayfasında her bir taraftan reklamların fırlaması, hiç hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Hatta o sitede bulunma süresini de azaltabilmektedir. Dikkat dağıtan görseller, kişilerin sitenin içeriğine odaklanmasını engellediğinden; asıl reklamı yapılmak istenen içerik geri planda kalacaktır. İşte tam burada karşımıza SEO geliyor.


Search Engine Optimization  kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO’nun Türkçe’ye çevrilmiş hali Arama Motoru Optimizasyonu’dur. SEO, sitelerin bünyelerinde barındırdığı kelimeler ile, ara motorlarında üst sıralarda çıkmasıdır. Bu olay, anahtar kelimeler ile yapılan belirli işlemler sonucunda, kullanıcının siteye kolayca erişmesini sağlamaktadır.
Peki, SEO mantığı nedir? SEO işlemleri yapılıyor iken, temel amaç arama motorlarının üst sıralarında çıkabilmektir. Kullanıcıların, arama motorlarında karşılarına çıkan en üst sıradaki sitelere baktıklarını düşündüğümüzde; SEO işlemlerinin ciddi anlamda öneme sahip olduğu görülmektedir.
Arama motorlarında sitenizin üst sıralarda görüntülenebilmesi için mutlaka SEO çalışmaları yapmalısınız. Siteniz ne kadar kaliteli, içinde bulundurduğunuz içeriğiniz ne kadar güçlü olur ise olsun; eğer ki tanıtımınızı iyi yapamazsanız, emeğinizin hakkını alamazsınız.
SEO işlemlerinizi yapıyor iken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır:

 • Meta etiketini kullanmayı unutmayınız. (İleriki yazılarımda ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz)
 • İşlevi kaybolmuş (kırık) linkleri sitenizden kaldırmalısınız. Google başta olmak üzere arama motorları bu linkleri sevmezler; hatta bu linklerle karşılaştıklarında, sitenin işlevsiz olduğu kanısına varabilirler.
 • Sitenizde vurgulamak istediğiniz (anahtar) kelimeleri sitenizin üst kısımlarına yazmalısınız. Çünkü arama motoru sitenizi yukarıdan aşağıya doğru okumaktadır. Ayrıca anahtar kelimelerinizi kullanırken abartıdan mümkün olduğunca kaçının. Eğer ki alakasız kelimelerle dolu bir yafa yayımlar iseniz, arama motorları sayfanızı spam olarak nitelendirebilir.
 • Sitenizde, site haritanızı bulundurmalısınız; çünkü tüm başlıkların bulunduğu bir sayfa, sitenizin özeti olma görevini üstlenmektedir.
 • Sitenizin gerek grafiksel alt yapısı, gerekse kodsal kısmı karmaşık olmamalıdır. Site içerisinde dolaşan bir  kullanıcı, aradığı şeyleri kolay ve hızlıca bulabilmelidir.
 • Sitenizi mümkün olduğunca .html ya da .htm uzantılı kodlamaya çalışın. Eğer PHP ya da ASP dillerini kullanıyor iseniz; kodlarınızı .htm ya da .html e çevirecek programları bulup; çevirme işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 • Sayfalarınız arasında anlamlı bağlantılar kurmalısınız. Örneğin hakkımda başlığına geçereken  sayfa2.html gibi bir link yerine hakkimda.html isimli bir sayfa oluşturup; ona link vermeniz, çok önemlidir.
 • Söylemem gereken son şey, site içeriğiniz ile ilgili siteler ile link değişimleri yapmanız olacaktır. Sitenizle alakası olan siteler ile link değişimleri yapmanız; hem sizin sitenizin hem de karşı taraftaki sitenin yararına olacaktır.

Sevgili okurlar, bu yazımızda SEO kavramına kısaca giriş yaptık ve ardından sitemizin üst sıralarda çıkabilmesi için başlangıçta dikkate almamız gereken noktalara değindik. Bir sonraki yazımda, arama motorlarında hangi sırada çıkacağımızda büyük öneme sahip olan etkenlere değineceğiz.

Yorumları Oku (1)

 1. Cemal Akdağ

  Hiç bilmeyen birisi için en güzel anlatmışsınız. İşi yapmaya başlamadan evvel SEO nedir onu öğrenmek ve kavramak gerekli. Bir çok kişi henüz kelime anlamanı bilmediği bir kavramı uygulamaya çalışıyor.

  Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.