444 4 915
444 4 915

B2B NedirB2B Nedir?

B2B, “Business to Business” kalıbının kısaltılmış halidir. B2B firmadan firmaya satış anlamına geliyor. Pratik bir e-ticaret modeli olan B2B, ülkemizde çok yaygın bir iş modelidir. B2B tedarikçileri, satış bayilerini ve müşterileri tek bir yazılımda buluşturuyor. B2B yöntemiyle ürün ve hizmet satışı yapan kişi ya da kurumlar, kendi ticaretlerini online olarak yapabiliyorlar. Firmalar sisteme dâhil olan diğer tüm firmalarla birlikte aynı web sayfası üzerinden ticaretlerini gerçekleştiriyorlar. Hem ülke hem de küresel çapta B2B portalları var, bu portallarda milyonlarca ürünün alışverişi gerçekleşiyor. Aslında bu platformlar bir nevi satılacak ürünlerin sergilendiği, pazarlandığı alandır. Firmalar, ürünlerle ilgili teklif sunabiliyor. Alıcılar ve satıcılar verilen teklifleri kıyas ya da değerlendirmeden geçirebiliyor.

B2B Ticaretin Pratik Yüzü

B2B portalları firmaların internet üzerinden 7/24 kesintisiz satış yapmasına olanak tanıyor. Ürün ve hizmetler dijital platformlarda satışa çıkarılırken, siparişler telefon ya da e-mail ile değil doğrudan bağlı olunan sistem üzerinden alınıyor. Sipariş alındığı anda ise üretim, stok ve muhasebe işlemleri başlatılabilir. Bu özelik sayesinde talepler hızla karşılanıyor, sipariş ulaştırmada aksamalar yaşanmıyor. Alıcılar ise böyle bir sistemde incelikli ürün araması yapabiliyor, karşısına çıkan ürünleri kıyaslayarak diledikleri ürünleri satın alabiliyorlar. Sistem son derece güvenli olup, alıcı ve satıcıları koruma üzerine geliştirilmiştir. Sistemin en güzel yönlerinden biri tek bir stok noktası olmaması; alınan siparişler miktara göre en yakın bölgeden gönderim yapmaya izin veriyor. Sipariş edilen ürünler teslim edildikten sonra herhangi bir şekilde defo ya da arıza söz konusu ise ürün iadesi ve arıza takibi yapmak mümkündür. B2B her yönüyle ticaret yapmak isteyenlere kolaylıklar sunuyor.

B2B Sistemin Avantajları

B2B ticaret sisteminin en önemli avantajı 7/24 çalışan bir sistem olmasıdır. Dünyanın her yerinden saat engeline takılmadan sipariş almak, satış yapmak mümkündür.
Alışveriş işlemi daha hızlı, pratik ve güvenlidir.
Müşteri memnuniyeti odağında bir sistemdir.
Maliyet oranı oldukça düşüktür.
Verimli bir çalışma sistemine sahiptir.
Yeni ürün ve hizmetlerin ülkede ve dünyada aynı anda yayılmasına olanak tanır.

  • Add to Phrasebook
    • No word lists for English -> Turkish…
    • Create a new word list…
  • Copy


B2B Nedir Dışındaki Diğer Yazılarımız

Yükselmeye hazır mısınız?