444 4 915
Content Marketing Calendar » Webtures
444 4 915

content marketing calendarDilimize içerik pazarlama takvimi olarak çevrilen Content Marketing Calender, internet üzerinden bir ürünü ya da hizmeti tanıtmak ve pazarlamak amacıyla oluşturulan içeriklerin belirli bir plana bağlı olarak paylaşılması, ardından bu paylaşımların performansının analiz edilmesi için kullanılan bir takvim türüdür.

İçeri pazarlama takvimini daha çok internet üzerinden çalışan kişiler kullanmaktadır. Bunlara yazarları, sosyal medya uzmanlarını, bloggerları, içerik pazarlama uzmanlarını ve youtuberları örnek olarak gösterebiliriz.

Paylaşılması planlanan bu içerikler makale, yorum, görsel ya da video şeklinde olabilir. İçeriklerin yayınlanacağı platformun özelliklerine göre paylaşımlarla ilgili takvim oluşturulur ve bu takvime göre içerik yayınlama faaliyetleri yönetilir.

Content Marketing Calender Nasıl Hazırlanır?

Content Marketing Calender hazırlama sürecinde öncelikle bu takvimin ne kadarlık bir zamanı kapsayacağı belirlenir. Bu takvim günlük bir takvim de olabilir ya da haftalık veya aylık bir takvim de düzenlenebilir.

Bu tarih aralığı tamamiyle platformun içeriğine ve amacına uygun olarak değişiklik gösterir. Günlük değişen trendler üzerine yoğunlaşan platformlar için kısa süreli takvim kullanılmalıdır. Bazen ise planlama uzun soluklu olabilir ve aylık takvimlerin kullanılması tercih edilebilir.

Tarih aralığı belirlendikten sonra günlük kaç tane paylaşım yapılacağı, bu paylaşımların hangi saatlerde yayınlanacağı ve içeriklerin amacının ne olacağı belirlenmelidir. Bazen tanıtıcı içerikler paylaşılırken bazen duyuru için paylaşım yapılabilmektedir.

Ayrıca her bir paylaşımda kaç adet görsel kullanılacağı ve paylaşımın video ile desteklenip desteklenmeyeceği kararlaştırılmalıdır.

Bu takvimin hazırlık sürecinde paylaşımlara destek olacak ekibin tanınması gerekir. Her bir kişinin planına uygun olan takvimin oluşturulması önemlidir. Aksi takdirde takvime uyum sağlamak zorlaşır ve aksamalar meydana gelir.

İçerikleri hazırlayan kişilerin kaç kişi olacağı, kimlerin bu ekibe dâhil edileceği gibi konular takvim hazırlık sürecinde belirlenmiş olmalıdır.

Content Marketing Calender İle Analiz Süreci

Content Marketing Calender söz konusu olduğunda akıllara sadece paylaşımlarla ilgili planlamalar gelmemelidir. Yayınlanan her bir içeriğin performansıyla ilgili veriler sunan takvim, içeriklerin analiz edilmesine olanak sağlar. Böylece en doğru şekilde içerik pazarlama stratejileri oluşturulabilir.

İçerik pazarlama takvimi sayesinde;

  • Yayınlanan içeriklerin kimlere ulaştığı,
  • Bu içeriklerin ne kadar beğeni aldığı ve paylaşıldığı,
  • Paylaşılan içeriklerin web sitesi trafiğine etkisi,
  • Yapılan paylaşımlar sayesinde satışların yükselme oranı gibi verilere ulaşılabilir.

Bu veriler eşliğinde yeni içerik pazarlama stratejileri oluşturulur. Eğer herhangi bir yerde aksama veya eksiklik varsa düzeltmeye gidilerek başarılı sonuçlar elde edilmesi amaçlanır.

 


content marketing calendar Dışındaki Diğer Yazılarımız

Podcast’in Dünü Bugünü Geleceği

Podcast Nedir? Podcast sözcüğü 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur. Podcastlar ilk defa Apple tarafından iPod için geliştirilmiş olup günümüzde hemen hemen tüm cihazlarda kullanılmaktadır. Podcast sisteminin...Twitter Listelerinin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Twitter listeleri, markanızın takipçilerini kolayca bulmanıza ve sınıflandırmanıza yardımcı olur. Bu liste sistemi sayesinde takipçilerinize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Böylece ulaşmak istediğiniz kullanıcılar yoğun akış içinde kaybolup gitmezler. Açık listelere herkes kolayca erişim sağlayabilir....


Etiketler :

Yükselmeye hazır mısınız?