444 4 915
444 4 915

google görsel aramaGoogle arama motoru üzerinden listelenen sonuçlar görsel olarak da incelenmektedir. Hangi kelime ile arama yapılırsa, üstte yer alan tümü yerine görsel seçeneği tercih edildiğinde ilgili görsellerin listesi sıralanmaktadır. Google görsel arama oldukça rağbet gören bir sistemdir. Bu nedenle Google’ın kendisi de bu konuya çalışmalarında ağırlık vermektedir.

İnternet kullanıcıları artık aramalarında okumak yerine görseller üzerinden anlam çıkarmayı tercih etmektedir. Bu nedenle görsel arama konusunda titiz çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmaların başında ise tersinden görsel arama gelmektedir.

Tersinden Google Görsel Arama

Google tarafından sunulan tersinden Google görsel arama ile kullanıcılar ellerinde bulunan bir görseli kullanarak arama yapar. Böylece o görselle ilgili web sitelerinde var olan ilgili görseller listelenir.

Arama sonuçlarında genellikle;

 • Yüklenen görsele benzer görseller,
 • Benzer görsellerin bulunduğu web siteleri,
 • Aramada kullanılan görselin diğer boyutları ile olan görseller gösterilir.

Tersinden görsel arama yapılabilmesi için mevcut görselin arama motoruna yüklenmesi gerekir. Google bu görseli bir hafta boyunca tekrar arama yapılması gerekirse diye muhafaza eder. Ancak sonrasında bu görseller silinir ve arama geçmişinde kayıt altına alınmaz.

Tersinden Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Tersinden Google görsel arama için sırası ile şu adımların atılması gerekir:

 • Google sayfası açılmalıdır.
 • Sayfanın arama kutucuğunun üstünde yer alan Görseller kısmı tıklanmalıdır.
 • Arama kutusunun sağ tarafında yer alan kamera işaretine tıklanmalıdır. Üzerine gelince görselle ara seçeneği olduğu belirtilmektedir.
 • Bilgisayarda kayıtlı olan görsel seçilmelidir.
 • Arama butonuna tıklanmalıdır.

Mobilde Google Görsel Arama

Google görsel arama işleminin mobil cihazlar üzerinden yapılması, bir bilgisayardaki kadar kolay olmasa da atılması gereken adımların bilinmesi ile kolaylaştırılabilir.

Mobil cihazda görsel aramak ya da mevcut bir görselin başka nerelerde bulunduğunu öğrenmek için;

 • Bir Google Chrome sayfası açılmalıdır.
 • Aratmak istenilen görselin üstüne uzunca tıklanmalıdır.
 • Bu aşamada karşımıza bir menü çıkar. Buradan “Bu resmi Google üzerinde ara” seçeneği tercih edilmelidir.
 • Böylece görselle ilgili sonuçlar listelenir.

Eğer sonuçlar içerisinde farklı boyutlarda olan benzer görsellerin çıkması istenirse, sağ taraftaki “Diğer Boyutlar” seçeneği tercih edilmelidir.

Ayrıca ctrlq.org kullanılarak da görsel arama yapılabilir. Bunun için ise Ctrlq.org/Google/images adresine gidilerek görsel yükle butonuna tıklanır ve cihazda olan görseller karşımıza çıkar. Hangi görsel aranacak ise o seçilir ve eşleşmeleri göster seçeneği tercih edilir. Çıkan sonuçlar içerisinde görselin farklı boyutları da mevcuttur.

 


google görsel arama Dışındaki Diğer Yazılarımız

Kimdir Bu SEO Uzmanları?

Türkiye’nin en iyi markalarının SEO kampanyalarını hazırlayan, Webtures SEO uzmanlarını her ay blog köşemizde tanıtmaya karar verdik. İlk konuğumuz uzun zamandır Senior SEO Expert olarak çalışan Atalay Sıdar oldu. Kendisiyle SEO sektörü ve...


Etiketler :

Reklam Hizmetlerinde Google Ads Çalışmaları

Günümüzde kullanılan elektronik ve mekanik cihazların artması ile birlikte bu alanda verilen tamir ve bakım hizmetleri de büyük önem kazanmıştır. Elektronikten beyaz eşyaya kadar pek çok üründe sunulan teknik servis hizmetinin kalitesi ilgili...


Etiketler :

Google Çözümler Galerisi Nedir

Google Analytics üzerine olacak bu yazım, merak etmeyin herkesin bildiği klasik muhabbetlere girmeyeceğim. Aslında ben de anlatacaklarımın bir kısmını yeni öğrendim, Google Analytics biliyorum diye gezinmemek lazımmış. Yazıda ihtiyaca göre ayrıntılı filtrelenmiş Analytics...


Etiketler :

Yükselmeye hazır mısınız?