444 4 915
444 4 915

GoogleDünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Google, farklı konularda hizmetler sunar. Yapay zeka, uygulama, dijital asistan ve akıllı telefon gibi birçok alanda ürünler hazırlayan firma, aynı zamanda internet siteleri için de araçlar geliştirir. Bu durum, şirketin küresel kapsamda önem kazanmasını sağlar.

Günümüzde sıradan bir arama motorundan çok daha fazlası olan dev marka, sağladığı hizmetler neticesinde kullanıcılara kolaylık sunar.

Google Uygulamaları ile Site Yönetimi

Webmasterlar için etkili araçlar hazırlayan Google, trafik takibi, reklam yayınlama, reklam verme ve ziyaretçi sayısını arttırma gibi konularda kişiye yardımcı olur. Google Analaytics ile internet sitesine ait birçok veri hakkında bilgilenmek mümkündür.

Ziyaretçi sayısının yanı sıra bölge, saat, bilgisayar, işletim sistemi türü, cinsiyet ve yaş aralığı gibi ziyaretçilere ait detaylı bilgileri edinmek mümkündür. Bu durum, internet sitesini yoğunlukla takip eden kitleye hitap etmeyi kolaylaştırır. Yaş grubunu göz önünde bulundurarak içerik üretmek, doğrudan trafiği arttırma şansı yaratır.

Daha fazla kişiye erişmek ve yoğun bir trafik sayısına ulaşmak isteyenler, Google Ads gibi reklam araçlarını kullanarak geniş bir kitleye hitap edebilirler. Belirli kelime grupları ön plana çıkarılarak kullanılan reklam servisi, internet sitesinin yoğunlaştığı kelimelere dair ziyaretçi çekme imkânı sunar.

Doğrudan ziyaretçi sayısının artması ise gelirlerin paralel bir şekilde artış göstermesini destekler. Tabi bu noktada reklam yayınlama sürecinin de devam etmesi gerekir. Burada da çözüm sunan Google, Adsense ile şartları sağlayan tüm yayıncılara reklamlardan para kazanma imkânı yaratır.

Google ile Para Kazanmak

Blog veya forum gibi alt gruplar fark etmeksizin her internet sitesi, kullanım koşullarını sağladığı sürece Google Adsense reklamlarını yayınlayabilir. Tıklama bazında çalışan servis, ziyaretçilerin reklamlara tıklaması ile birlikte yayıncıya para kazandırır. Burada trafiğin yoğun olması ve reklamların doğru yerlere yerleştirilmiş olması önem teşkil eder. Yani sayfayı ziyaret eden bir kişinin ilgisini çeken ve kolay ulaşabileceği bir konumda bulunan reklam, daha fazla tık alabilir.

Bir internet sitesi için Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek epey önemlidir. Bu durum, trafik sayısında büyük bir artış getirir. Tabi başarının sağlanması için belirli noktaların yerine getirilmesi önem teşkil eder.

Özellikle arama motoru optimizasyonu olan SEO çalışmalarının başarılı bir şekilde yapılmış olması gerekir. Bunun için profesyonel bir şirkete danışılabileceği gibi bireysel olarak da yardım alınabilir. Ayrıca internet sayfasında yer verilen içeriklerin yüksek kalitede olması da yine sağlanması gereken şartlar arasında yer alır.


Google’ın Gözünde Yüksek Kaliteli Bir Sayfa Nasıl Oluşturulur?

Google’ın bir sayfayı yüksek ya da düşük kaliteli olarak değerlendirmesinin arkasında yatan faktörler nelerdir? Arama yapanların davranışları, sayfanın yüklenme süresi, yazım hataları, hemen çıkma oranı… Daha pek çok faktör sayfanızın Google tarafından yüksek...Google Dışındaki Diğer Yazılarımız

Yükselmeye hazır mısınız?