444 4 915
Gtmetrix Test » Webtures
444 4 915

GTmetrix testGT Net şirketi tarafından geliştirilen GTmetrix web sitelerin performansını belirlemek için kullanılıyor. Popüler site test araçlarından biri olan GTmetrix test skor ve öneri üretiyor. Temel sürümü ücretsiz olan bu test aracını kullanırken ek analiz seçeneklerini de değerlendirebiliyorsunuz.

Kanadalı şirket GT Net geliştirdikleri testin kolay ve hızlı şekilde site analizi yapmak için kullanılabileceğini dile getiriyor. Sitenizin hızlı açılması ve kullanıcı dostu olması için analiz sonuçlarını kullanarak değişiklik yapabilirsiniz. Performans puanı ve iyileştirme yöntemlerini bu sonuçlarda görebilirsiniz. Testin performans raporunda şunlar sunuluyor:

  • PageSpeed Puanı
  • Yslow Puanı
  • Tam Sayfa Boyutu
  • Tam Yüklenen Sayısı
  • Web sitesindeki isteklerin sayısı

GT metrix Test Ne Gibi Olanaklar Sunuyor

Bu test aracını kullanırken URL’nin test edilmek istendiği konum seçilebiliyor. Web sitenizin nerede barındığı bu fiziksel konum ile belirlenir. Hangi tarayıcı kullanmak istediğinizi de bu test aracında seçebiliyorsunuz. Chrome (Masaüstü) ve Firefox (Masaüstü) kullanarak testi yapabilirsiniz. Bağlantı hızını da değiştirebilirsiniz. Böylece sayfanızdaki yükleme süresinin nasıl etkilendiğini öğrenebilirsiniz. Video oluşturma imkânı da bulunuyor. Bu özellik sayesinde sorunları tespit edebilirsiniz.

Adblock Plus özelliği ile reklamların yüklenme performanslarını ölçebilirsiniz. HTTP kimlik doğrulaması da kullanabiliyorsunuz. URL’leri beyaz listeye ya da kara listeye ekleyebiliyorsunuz. Site hızını ölçen GTmetrix test aynı zamanda yavaş sitelerin nasıl hızlandırılacağı hakkında da tavsiyeler sunar. Görsel ve diğer dosyaları küçültmek için de öneriler ortaya koyar. Tüm gereksiz karakterlerin işlevselliğini kaybetmeden kaldırılmasına da olanak tanır. Görsel optimizasyonu yapmanıza da yardımcı olur. Web siteniz için iyileştirici eklentiler kullanmanızı sağlar.

GT metrix Test İle Sitenizi İyileştirin

Kullanacağınız gelişmiş test aracı performans sorunlarını tanımlar ve hangi sorunların nasıl çözüleceğine dair tavsiyeler sunar. Web sitenizi daha hızlı, daha kullanışlı, arama motorları için daha cazip hale getirebilirsiniz. Sitedeki gecikmemelere neden olan istekler waterfall grafiğinde gösterilir. Sunucu mimarisi ve ön bellek denetim başlıkları konusunda da bilgi edinerek sitenizi iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

GTmetrix test çok detaylı raporlar sunar. Bu raporları değerlendirerek sitenizi en iyi şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz. Yeni eklentiler kullanarak sitenizi iyileştirebilirsiz. Zaten raporlarla birlikte size öneriler de sunuluyor. Önerileri uyguladığınızda epey bir değişiklik olacaktır. Performans düzenlemesi yaparken test aracının yönlendirmeleri çok işinize yarayacaktır. En doğru kararları vermenizde bu test aracının çok faydası olacağından emin olabilirsiniz. Sizin için hem sonuçları hem de önerileri sunar.


GTmetrix test Dışındaki Diğer Yazılarımız

Yükselmeye hazır mısınız?