444 4 915
444 4 915

İyi Yönetici ÖzellikleriYapılan araştırmalar şirketlerin başarısında yönetici etkisinin çok büyük olduğunu gösteriyor. Yöneticilerin şirketlerin yükselmesinde kritik bir rol oynadığı açıkça görülüyor.Şirketlerinin piyasa değerlerinin % 44’ünün CEO’larının itibarına bağlı olduğu tahmin ediliyor. Ki bu oldukça yüksek bir rakam.

19 ülkedeki 1700 üst düzey yöneticiyi içeren halkla ilişkiler firması Weber Shandwick tarafından yapılan bir CEO İtibar Anketi var. Bu ankete göre “şirket lideri itibarı” bir şirketin genel itibarını “büyük ölçüde etkileyen” faktörlerin arasına dördüncü sırada yer alıyor. 1 numaralı faktör, % 66 ile “ürün ve hizmet kalitesi”, ardından % 57 ile “finansal performans” geliyor. Ayrıca “pazarlama ve iletişim” süreçleri de % 49 oranında etkili olarak görülüyor. Şirketler için iyi yöneticinin ne kadar önemli olduğu ortada. Peki, iyi yönetici özellikleri nelerdir?

Rekabetçi Olmak

İyi bir yönetici rekabetçi olmalıdır. Her türlü iş durumuna rekabet olarak yaklaşmalıdır. Bu yaklaşım da doğal olarak iyi bir yöneticinin hırslı olması gerektiğini gösteriyor.

Yeniliklere Açık Olmak

İyi yöneticiler kendi performansları veya takımlarının performansları için “yeterince iyi” ile yetinmezler. Öğrenmek, gelişmek ve geliştirmek konusunda kendilerini sorumlu tutarlar ve bu davranışlarını ekip üyelerine de aktarırlar.

Vizyon Sahibi Olmak

Üst düzey yöneticilerin kendileri ve kuruluşları için net bir vizyonu vardır. Oraya tam olarak nasıl varacaklarını bilmeseler de eylem ve deney yoluyla yolu bulmaya kararlı olurlar. Vizyon sahibi olmak iyi yönetici özellikleri arasında önemli bir yerde durmaktadır.

Hataları Değerlendirebilmek

Başarılı yöneticiler hatalarından ve bu hatalardan alınan derslerden söz etmekte sorun yaşamazlar. Aldıkları yaralar ile gurur duyarlar ve onları büyümenin bir parçası olarak görürler.

İş Zekâsına Sahip Olmak

İyi yöneticiler inanılmaz bir iş zekâsına sahiptirler. Aylık faaliyet raporları ve finansal tabloların ayrıntılarını inceleyebilirler. İş başarısının sayıları yönetmekle değil insanları yönetmekle ilgili olduğunu bilirler.

Politik Olmak

İyi bir yönetici patronlarının stillerine ve beklentilerine nasıl uyum sağlayabileceğini bilir. Bunu uyumlu olmak için değil kendi işlerini yönetmekte özgür olmak için kullanabilir. Böylece işlerini yürütecek özerkliğe sahip olur.

Stratejik Olmak

İyi yönetici özellikleri arasında stratejik olmayı da mutlaka saymalıyız. Rekabet ortamında doğru stratejilerle hareket etmeyi bilen yöneticiler başarılı olur. Kendi stili olan, kendi stratejileri olan yöneticiler daha başarılı olur.

İletişim Gücü

İyi bir yönetici çalışanlarla ve patronlarla çok iyi iletişim kurabilir. Herkesin anlayacağı şekilde bir dil geliştirebilir İyi bir yönetici iletişim konusunda çok güçlü özelliklere sahiptir.


İyi Yönetici Özellikleri Dışındaki Diğer Yazılarımız

E-Ticaret Sektöründe Pinterest ve Instagram

Sosyal fotoğraf paylaşma mecraları olan Pinterest ve Instagram, ülkemizde de kullanım ağını giderek genişleten yükselen değerler olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür sitelerde de kurumsal profilinizi oluşturmak, takipçilerinizle iletişim halinde kalmak ve sanal alem...Yükselmeye hazır mısınız?