444 4 915
444 4 915

Kişisel VerilerDijital çağının getirilerinden olan kişisel verilerin paylaşımı ve işlenmesi olgusu, aslına bakılırsa sanıldığından çok daha derin bir konuyu açığa çıkarıyor. Kullanıcıların dolaştıkları tüm web sayfaları, tıkladıkları her içerik, yüklediği uygulamalar, şifreleri, kullanıcı adları ve daha pek çoğu kişisel veri kapsamında değerlendiriliyor.

Oluşan bu verinin gizli ve kişiye özgü kalması son derece önem teşkil ediyor. Nitekim günümüzde pek çok ülke, kişisel verilerin gizliliği adına çeşitli yasalar ile koruma görevi üstleniyor.

Kişisel Veri İçin İzleme ve İşleme İsteği

2016 yılında yürürlüğe giren yasa kapsamında kurumların kişisel verileri depolama ve işleme yetkisi için kullanıcıdan izin alması gerekiyor. Bu doğrultuda herhangi bir web sayfasını ziyaret ederken ya da bir platformu kullanırken veri işleme izni isteği ile karşılaşmanız mümkün.

Bu izni verebileceğiniz gibi sayfayı kapatabilirsiniz de. Bu durum, doğrudan kullanıcının verilerini koruma altına alıyor. İzinsiz veri işlemesi yapıldığı takdirde cezaya tabi tutulan kurumlar, böylelikle caydırıcı bir faktörün oluşmasına ön ayak oluyorlar.

İzinsiz bir şekilde veri işleyen, depolayan veya paylaşan kişiler için idari ve para cezaları gündeme geliyor. Buradaki yüklü miktarda para cezasından söz edilebildiği gibi hapis cezasının da baz alındığı rahatlıkla söylenebilir.

Günümüz dijital çağında kişisel verilerin ne denli önemli olduğu ne yazık ki kavranamıyor. Kimlik hırsızlığına kadar varan olumsuz sonuçlar bütününde verilerin gizliliğine önem verilmesi gerekiyor.

Kişisel Veri ile Yapılabilenler

Çeşitli firmalar, markalar ve hatta kuruluşlar tarafından toplanan kişisel veriler, para karşılığı başka kurumlara satılabiliyor. Peki, bu veriler neden bu kadar firmalar için önemli? Çünkü bu verilere göre üretim gerçekleştirmek, satış potansiyelini arttırabiliyor.

Binlerce ve hatta milyonlarca kişiye ait davranış verilerinin incelenmesi sonrasında hedefe yönelik ürün geliştirmek, satış grafiğine ivme kazandırıyor. Böylelikle satış odaklı hareket etmek de kolaylaşmış oluyor. Tabi tüm bunlar, hırsızlık olarak değil de yasal olarak yürütülen çalışmaları temsil ediyor. Herhangi bir firmaya vereceğiniz veri işleme yetkisi sonrasında bu verilerin satış odaklı kullanılmasına imkân tanıyorsunuz.

Yasal olmayan işlemlerde ise kişisel verilerin izinsiz devredildiğinde şahit olunuyor. Bir kuruma verilen işleme yetkisi, verinin satılabilir olduğu anlamına gelmeyebiliyor. Bu doğrultuda verinin sadece o kurumda kalması gerekiyor. Ancak dev şirketlerin dahi söz konusu verileri izinsiz işlediklerine yönelik iddialara rastlamak mümkün denilebilir. Tüm bunlar ise kişisel olarak kalması gereken verilere daha fazla önem verilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.


Kişisel Veriler Dışındaki Diğer Yazılarımız

Google Florida 2 Güncellemesi

Google arama sonuçlarının kullanıcılara daha iyi sonuçlar verebilmesi için Mart 2019 tarihinde Core Update gerçekleştirdi. Core Update’nin etkilerinden birisi de tüm sektörleri sıralamalarda belli oranda etkilemesidir. 2000’li tarihlerde Google’nin algoritma güncellemesini Pubcon Florida...


Etiketler :

Dijital Pazarlamada Online İtibar Yönetimi Nedir?

TV, radyo, dergi gibi geleneksel yöntemlerin dışında internet kullanılarak markanın desteklenmesi, tanıtılması vb. ticari çalışmaların gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan dijital pazarlama, her geçen gün çok daha popüler hale gelmektedir. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte online platformlar...


Etiketler :

Yükselmeye hazır mısınız?