444 4 915
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu » Webtures
444 4 915

Kişisel Verilerin Korunması KanunuDijitalleşmenin hızlanması ve neredeyse tüm ülkelerde geçerli hale gelmesi, duruma ilişkin çeşitli soru işaretlerini beraberinde getirmiştir. Artık birçok işlem ve ihtiyaç internet üzerinden giderilir. Bu da doğrudan kullanıcı bilgilerinin internet üzerinde yer almasını sağlamıştır. Burada ise önemli bir soru işareti oluşur; kullanıcı verilerin gizliliği nasıl başarılı bir şekilde sağlanır? Bu konuda en büyük güvence kişisel verilerin korunması kanunu ile sağlanmaktadır.

Buna ilişkin çalışmalar yapmaya başlayan devletler, çeşitli yasalar kapsamında kullanıcı verilerini güven altına alırlar. Ülkemizde uygulamaya konan kişisel verilerin korunması kanunu, söz konusu duruma güzel bir örnek teşkil eder.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Önemli mi?

İnternet üzerinde herhangi bir siteye girmek ve bu verinin işleme tabi tutulması, doğrudan kişisel verilerin korunması kanunu önemini ortaya çıkarır. Kullanıcıdan izin alınmadığı sürece toplanan verilen işlenmesi ve satılması söz konusu dahi olamaz. Nitekim kullanıcı verileri, pek çok şirket açısından önem teşkil eder.

Toplanan bilgilere göre hizmetlerini geliştiren ve bu yönde adımlar atan firmalar, böylelikle gelirlerini arttırma yoluna giderler. Kanun ise şirketlere ve kurumlara veri toplamaya ilişkin kısıtlama getirir. Kullanıcıların verilerini yasal olarak güvence altına alan kanun, doğrudan güvenlik kapsamı olarak değerlendirilir.

Günümüzde ne yazık ki kişilerin verilerin izinsiz işlendiğine ve kullanıldığına şahit olmak mümkündür. Yasa gereği idari ve para cezası alabilen bu kişiler ve şirketler, aynı zamanda hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durumun anlaşması sonrasında ağır cezalara tabi tutulan taraf, böylelikle yaptırım uygulandığına şahit olur.

Tüm bu cezalar, caydırıcı olmakla birlikte önlem alınmasını da sağlar. Şu anda girilen internet sitesi, kullanılan uygulama ve tercih edilen hizmet gibi tüm seçenekler içerisinde kişisel verilerin toplanmasına ilişkin izin istendiğine rastlayabilirsiniz. Bu durum, yasanın ne denli başarılı bir işlem yürüttüğünü de gözler önüne serer.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcıların belirli noktalara dikkat etmeleri, verilerin izinsiz bir şekilde kullanılmasını da büyük ölçüde önler. Özellikle güvenilmeyen ve gerekli sertifikalara sahip olmayan internet siteleri üzerinden alışveriş yapılmaması gerekir. Kredi kartı bilgilerinin sadece güvenli platformlara verilmesi önemlidir.

Kredi kartı bilgilerinin çalınması gibi bir durumda kullanıcı maddi açıdan zarara uğrayabilir. Aynı zamanda kimlik detaylarını depolayan platform, bu verileri daha sonra satabilir ve işleyebilir. Bunlardan dolayı daha çok güvenli internet sitelerinde zaman geçirebilir, referansı bulunan yerlerden alışveriş yapabilirsiniz. Böylelikle büyük bir önlem alınması dahi mümkün hale gelmiş olur.

 


Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Dışındaki Diğer Yazılarımız

E-ticaret Siteleri İçin SEM Kavramı

E-ticaret sitelerinin binlerce ürün kalemi olduğunu düşündüğümüzde SEM yönetimi  için profesyonel bir yardım alması gerekmektedir. Fakat ülkemizde kendi kampanyalarını yöneten kişilerde en sık karşılaşılan 5 hatayı tespit ederek sizlerle paylaşmak istedik. Eğer sizde...


Etiketler :

Yükselmeye hazır mısınız?