444 4 915
444 4 915

seo semSon zamanlarda internet üzerinde sıklıkla karşımıza çıkan SEO SEM kavramları, internet üzerinden yapılan pazarlamanın başarılı sonuçlar vermesi adına kullanılan tekniklerdir. Böylece firmaların büyük bir marka olması sağlanır.

Seo’nun açılımı “Search Engine Optimization”’dır. Dilimize ise arama motoru optimizasyonu olarak çevrilir. SEM’in açılımı “Search Engine Marketing” yani dilimizde arama motoru pazarlamacılığı olarak bilinir.

Birbirleri ile karıştırılan ama ayrı yöntemler olan SEO ile SEM, pazarlama stratejilerinin doğru şekilde yapılabilmesi için birlikte kullanılan tekniklerdir. Ancak bu iki tekniğin aynı anda kullanılması ile başarılı sonuçlar doğar.

SEO SEM Çalışmalarında SEO’nun İşlevi

İnsanlar internetten bir şeyler aradıkları zaman arama motorunda ilk sırada yer alan sitelere göz atar. Bu nedenle arama motorunun üst sıralarında yer alabilmesi için markaların SEO çalışmaları yapması gerekir.

Bir firmanın web sitesini arama motorları sonucunda üst sıralara taşıyan en önemli öge ise anahtar kelimelerdir. Bu yüzden öncelikle anahtar kelimeler belirlenmeli ve içerikler bu kelimeler ile optimize edilmelidir.

İkinci olarak ise başlıklara ve alt başlıklara önem verilmelidir. Başlık seçiminde SEO ilkelerine göre hareket edilmelidir.

Unutulmamalı ki kısa vadede sonuç alınabilmesi için firmaların web sitelerini düzenlerken SEO SEM çalışmalarını gerçekleştirmesi gerekir.

SEO SEM Çalışmalarında SEO’nun İşlevi

Firmaların web sitesi üzerinden ürünlerini ve hizmetlerini satması durumunda tek başına SEO çalışmaları başarılı sonuçlar için yeterli değildir. Bu süreçte en iyi şekilde geliştirilmiş ideal bir pazarlama stratejisi için SEM çalışmaları ile de web sayfasının desteklenmesi gerekir.

SEM ile reklam metinleri ve görselleri hazırlanır ve internet üzerinden bunlar ile reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilir. Böylece hedef kitleye çok daha hızlı şekilde ulaşılır ve onların müşteriye dönüşmesi için teşvik edici yöntemler kullanılır.

SEM çalışmalarının en güzel tarafı ise daha makul fiyatlar ile çok daha etkili reklam çalışmaları yapılmasıdır. Ayrıca çok kısa sürede başarılı sonuçlar sunan bir pazarlama tekniğidir.

SEO SEM Arasındaki Fark

SEO SEM çalışmaları birlikte yapılmasına rağmen birbirinden ayrı tekniklerdir. Aralarındaki en büyük farklar ise;

  • SEM ile yapılan reklam çalışmaları geçici sonuç verirken, SEO ile doğru ve sürekli yapılan çalışmalar kalıcı sonuçlar vermektedir.
  • SEM ile yapılan reklam çalışmaları çok daha hızlı sonuç vermektedir.
  • SEO çalışmalarının maliyeti çok daha düşüktür.
  • Kullanıcılar ise SEO ile yapılmış olan çalışmaları daha çok tercih ediyor. Çünkü kullanıcılar reklamlara genellikle pek tıklamak istemiyor.


seo sem Dışındaki Diğer Yazılarımız

Yükselmeye hazır mısınız?