444 4 915
444 4 915

Word of Mouth Nedir?Word of Mouth Nedir?
Word of Mouth Marketing (WOMM), ağızdan ağza pazarlama anlamına geliyor. Bir ürün, hizmet ya da olayın birbirine anlatılması sonucu yayılması ve geniş kitlelere ulaşması word of mouth marketing yani ağızdan ağza pazarlama yöntemidir. Dijital platformlarda ve sosyal medyada çok sık kullanılan WOMM, aslında oldukça geleneksel bir pazarlama yöntemidir. Ancak çok işe yarar olması, kısa sürede geniş kitlelere ulaşma başarısı elde etmesi sebebiyle günümüzde en modern haliyle varlığını sürdürmeye devam ediyor. Örneğin sosyal medyadaki reklam ve pazarlama çalışmaları word of mouth çalışmasıdır. Youtube ve Instagram üzerinden paylaşılan ürün kalitesi, ürünün memnuniyeti mevcut markanın ve ürünün başka kişilerce de alınıp denenmesini sağlıyor. İnsanlar klasik pazarlama yöntemlerini inandırıcı bulmuyor, bizatihi birinden duyduğu, tecrübe ettiğini gördüğü kişilerin aktarımıyla satın alma kararı veriyor. Sadece ürün değil hizmetler, servisler de aynen bu şekilde yayılıyor. Pazarlama uzmanları, sözlü iletişimin gücüne vurgu yapıyor ve sözcüklerin kısa sürede yayılmasına değiniyor. Kötü tecrübe de memnuniyet de aynı hızla yayılabiliyor. Bu yüzden word of mouth marketing çalışmalarında ürün ve hizmetin hatta markanın doğru yansıtılması önemlidir.
Word of Mouth Marketing Neden Yapılmalı?
Word of mouth marketing doğrudan gerçeği yansıtan ve tüketicileri kandırmayan bir pazarlama yöntemidir. Birçok pazarlama stratejisinde sadece olumlu özellikler tüketiciye sunulurken word of mouth yönteminde sözlü iletişim olduğundan kullanıcılar gerçek düşüncelerini tüm yönleriyle aktarıyor. Şeffaf pazarlamanın satışlarda daha etkili olduğunu istatistiklerle görebiliyoruz.
Dikkat Edilmesi Gereken WOMM Hamleleri
WOM pazarlamasında mutlaka ama mutlaka şeffaf iletişim kurulmalıdır. Hedef kitle bu pazarlamada her şeyin dürüst ve samimi bir zeminde olduğunu bildiği için satın alma kararı veriyor. Bu güven zedelenmemelidir.
Ürün ya da hizmetler marka sahipleri tarafından değil markanın müşterileri tarafından aktarılmalıdır. Müşterilerin tecrübe aktarımları her zaman daha dikkat çekicidir.
Ağızdan ağza pazarlama biraz da kulaktan kulağa anlamına geliyor. Tüketiciler yakınlarının ya da güvendikleri insanların tecrübesine dayanarak hareket ederler. WOM çalışmaları bu detay atlanmadan, dikkatli yapılmalıdır.
İnsanlar uzmanların görüşlerini önemserler. WOMM çalışmasında sıklıkla uzmanlara yer vermek etkiyi artırır, satışları olumlu etkiler.
Ağızdan ağza pazarlama maliyeti düşük bir çalışmadır. Markaya organik müşteri toplamada etkilidir. Markanın geri dönüşlere mutlaka cevap vermesi gereklidir. Kötü tecrübe yaşayan müşteriler göz ardı edilmemeli, halı altı yapılmamalı, deneyimi iyileştirilmelidir. Kötü yorumların da hızla yayıldığı unutulmamalıdır.


Word of Mouth Nedir? Dışındaki Diğer Yazılarımız

Yükselmeye hazır mısınız?