444 4 915
Youtube Pazarlama » Webtures
444 4 915

Youtube PazarlamaPazarlama kanalları arasında en önemlilerinden biri Youtube olarak bilinir. Youtube pazarlama neden bu kadar etkilidir? Firmalar bu pazarlama yöntemini neden bu kadar önemser? Bir sosyal medya kanalı ve arama motoru olan Youtube, internet kullanıcılarına aradıkları şeyle ilgili video içerik sunar.

Video içerikler, ekstra bir uğraş gerektirmeden izlenerek öğrenme yöntemini içerir. Bu nedenle kurumsal firmalar da pazarlama amacı taşıyan ürün tanıtımlarını bu kanal üzerinden yaparlar. Bu ikinci büyük sosyal medya ortamı, isteyen herkese kişisel ya da kurumsal bir kanal oluşturma olanağı verir. Bu sayede düzenli olarak video paylaşımında bulunulabilir.

Elektronik cihazlar için ürün incelemeleri, çeşitli firmalarla ilgili ürün kalitelerini anlatan videolar, Youtube üzerinden hızlıca yayılır. Üstelik internet siteleri kendilerine site içinde çeşitli videolar oluşturmak için de bu sosyal medya ortamını kullanır.

Youtube Pazarlama Nedir

Pazarlama stratejileri arasında özellikle video reklam, video pazarlama gibi özellikleri sayesinde Youtube sıklıkla kullanılır. Youtube pazarlama dışında bazen doğrudan reklam yayınlamak amacıyla da kullanılır.

Videoların arasına serpiştirilen reklamlar, en az 5 sn. kadar izlenir. Sonrasında “Reklamı atla!” seçeneği ile karşılaşılır. Bu süre zarfında reklamlar ve pazarlama amacı güden videolar, akıllarda yer eder. Son dönemde bazı uygulamalar için uygulamayı kullanan kişilerin ağzından övgü içeren sözlerle dolu monologlar yaygınlaşmıştır.

Bu da bir çeşit pazarlama stratejisidir. Video pazarlama kanalıyla kitlelere hitap etmeyi, daha fazla kişinin o uygulamayı indirmesini ve kullanmasını amaçlar. Kısacası bu pazarlama türü, görüntü ve konuşma bir arada kullanılarak belirli bir mesaj iletmeyi hedefleyen çalışmalardan oluşur.

Youtube Pazarlama Nasıl Yapılır

Dijital dünyanın son derece yaygın hale gelmesi, her geçen gün farklı bir pazarlama stratejisi geliştirmeyi zorunlu kılar. Neredeyse zorunlu hale gelen pazarlama türlerinden bir tanesi de Youtube pazarlama olarak ifade edilebilir. Peki, Youtube video pazarlama nasıl yapılır? Bu pazarlama türü, firmaların belli senaryolar ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında oluşturduğu videolar aracılığıyla yapılabilir.

Bir yardım projesi kapsamında oluşturulan pazarlama stratejisi, bir ürün alındığında bir aileye yardım yapıldığı mesajı ürünün satışını arttırabilir. Bu pazarlama senaryosunu hayata geçirmek için kullanılacak en güzel ortam ise Youtube olarak görülür. Çünkü dünya genelinde en yaygın kullanılan video paylaşım sitesi burasıdır.

Birçok farklı dilde yayın yapmayı da destekler. Altyazılı ya da dublajlı içerik yayınlanabilen bu platform içinde ürünlerin birbiriyle kıyaslanması ve puanlanması da mümkündür. Bir markanın sponsorluğunda yarışmalar yapılması o markanın dolaylı reklamını yapmada etkilidir. Bu ve benzeri birçok pazarlama tekniğini video pazarlama çalışmalarında, çeşitli yaratıcı fikirlerle bir arada kullanmak mümkündür.


Youtube Pazarlama Dışındaki Diğer Yazılarımız

Yükselmeye hazır mısınız?