Web Siteleri İçin Mobil Kullanım İstatistikleri

Hamdi Gültekin

Web Siteleri İçin Mobil Kullanım İstatistikleri

Teknolojinin gelişmesi, internetin yaygınlaşması, mobil cihazların hayatımıza bir hışımla dalması elbette internet sitelerinde de değişimlere neden oluyor. Söz konusu gelişmeler öyle baş döndürücü bir hızla gerçekleşiyor ki, bir kaç senede bir web sitesini yenilemeyi zorunlu hale getiriyor.

İlk zamanlarda statik, HTML bir web sitesine sahip olmak ziyadesiyle yeterliydi. Ardından göze hitap etmesi, daha çekici olması nedeniyle Flash web sitelerine sahip olmak daha da önem kazandı. Bir süre sonra içerik girişleri, güncellemeler ve bazı yasal zorunluluklar nedeniyle yönetim panelli bir web sitesine sahip olmak önemli hale geldi. Son olarak mobil cihazların yaygınlaşması ile hem Flash web siteleri tamamen çöp oldu hemde mobil uyumlu olmayan web siteleri arka planda yer almaya başladı.

Mobil cihazların kullanım oranı her geçen gün artıyor. Bu nedenle web sitelerinin de mobil cihazlarla uyumlu olması zorunlu hale geliyor. Bu zorunluluğu istatistikler ile ele alalım.

Mobil Cihazlarda İnternet Kullanım İstatistikleri

* 2013-2015 yıllarını kapsayan araştırmaya göre tablet bilgisayarlardan internet kullanım oranları yüzde 30 arttı.

* Akıllı telefonlardan internet kullanım oranı ise 2013-2015 yılları arasında çok daha fazla bir artış oranına sahip. Bu yıllar arasında akıllı telefonlardan internete giriş oranı yüzde 78 gibi ciddi bir artış söz konusu.

* Yine 2013-2015 yılları arasında mobil cihazların bu yükselişi masa üstü bilgisayarlarda düşüşe neden oldu. Bu yıllar arasında masa üstü bilgisayarlardan internete giriş oranı yüzde 1 gibi küçük bir düşüş yaşadı. Fakat söz konusu bu küçük düşüş, ilerleyen yıllardaki büyük düşüşün sinyali olarak kabul ediliyor.

* Mobil cihazların 3’te 2’si internete bağlı olarak kullanılıyor. Yine bu oranın internet desteği olmayan telefonların her geçen yerini akıllı telefonlara bırakmasıyla artacağı aşikar.

* 18 yaşından büyüklerin yüzde 13’ü interneti sadece mobil cihazlar aracılığıyla kullanıyor. Yüzde 11’i ise internete girmek için sadece masa üstü bilgisayarları tercih ediyor. Geriye kalan yüzde 76 ‘lık kesim ise hem masa üstü hemde mobil cihazlar üzerinden internete giriyor.

SONUÇ

Bu istatistikler bize gösteriyor ki bir web sitesinin mobil uyumlu olması artık bir tercih değil, mecburiyet. Söz konusu istatistiklerin mobil cihaz doğrultusunda yükselişe geçeceği, internet kullanım oranının mobil cihaz yönünde artacağını söylemekte hiç zor değil.

Yorumları Oku (1)

  1. Engin Varol

    Vardığınız sonuca yüzde yüz katılıyorum. Yıllık bir süreç dijital verilerin değişmesinde çok büyük bir değişken. 2016-2017 verileri ile yeni bir yazı yakın zamanda gelir mi?

    Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.