Yeni Google Ads Düzenlemesi ile Neler Değişecek?

Webtures

Yeni Google Ads Düzenlemesi ile Neler Değişecek?

Google’ın gerçekleştirdiği yeni düzenleme ile artık Google Ads (SEM) sonuçlarında sağda çıkan metin reklamlar tarihe karıştı. Google üst reklam alanını 4’e çıkarırken bu durumdan tepki çekmemek için zaten verimsiz olan sağ taraftaki reklamları da kaldırarak oldukça yerinde bir hamle yapmıştır. Masaüstü reklamlar sadece sol tarafta görüntülenirken sağ taraf da Ürün Listeleme Reklamları’na ayrıldı.
ads-sagdaki-reklamlari-kaldiriyor

Google Mobil Aramalardaki Artışı Önemsedi

Google’ın böyle bir düzenlemeye gitmesinin ana sebebinin ise mobil kullanıcıların giderek artmasına bağlı olduğu düşünülüyor. Eski düzende masaüstünde solda 3 reklam, sağda ise daha fazla reklam sergilenebiliyordu. Fakat mobilde üst kısımda sadece ilk 3 reklam görüntülenebiliyordu. Giderek internet kullanıcılarının mobile kayması ile sağdaki reklamların sadece masaüstünde görüntülenmesinden dolayı bu taraftaki reklamların tıklanma oranları ve verimleri oldukça düşmüştü. Aynı zamanda organik sonuçların ters tarafında kalan sağ taraf direkt reklam algısını verdiği için de fazla tıklanma almıyordu. İnsanların okuma eğilimi de soldan sağa olduğu için, sayfada ilk olarak sol kısımdaki metinleri okuyup sağa pek bakmamaları da bir diğer etkenlerden biri olabilir. Sol üstteki reklamların sağ taraftaki reklamlara oranla daha fazla tıklanma almasının sebepleri arasında ise; organik sonuçlarla aynı hizada olmalarından dolayı organiğe yakın bir hava vermeleri ve sayfanın en üste yer almalarından dolayı da daha fazla tıklanmaya teşvik etmeleri var.

Ürün Listeleme Reklamları (Google Alışveriş Reklamları) Daha Popüler Olabilir

Bu durumları göz önünde bulundurduğumuzda ve mobil aramaların masaüstü aramaların çok üstüne geçtiğini düşündüğümüzde Google’ın böyle bir değişikliğe gitmesi hiç de şaşırtıcı değil.  Sağ taraftaki reklamlar tıklanma oranları göz önünde bulundurulduğunda, artık boş bir metin kalabalığı ve görüntü kirliliğinden başka bir şey değildi. Bu düzenleme ile Ürün Listeleme Reklamları’nın sağda daha fazla ve daha büyük boyutlarla sergilenmesi sağlanarak e-ticaret reklamlarının önünün daha da açılması planlanıyor da olabilir.

Peki Bu Durum SEO’yu Nasıl Etkileyecek

Şimdi gelelim asıl kısıma, peki bu değişiklik SEO-SEM dengesinde ne gibi değişikliklere yol açacak? Olaya bu açıdan bakalım bir de isterseniz. Önceden Google Ads’te sağlı sollu onlarca reklam yayınlanabiliyorken şimdi 4 üste 3 de altta toplam 7 metin reklam yayınlanabilecek. Eee o zaman bu durum da, reklam verenler arasındaki rekabeti daha da kızışacak ve CPC maliyetleri giderek artmaya başlayacak. Google tabi ki bu yaptığı değişiklik ile sizin cebinizi değil kendi cebini düşünecek ve daha fazla para kazanmaya başlayacak.

ads-cpc-artiyor

 

CPC Maliyetleri Artacak

Zaten alttaki 3 reklamdan üstekilere göre iyi bir verim gelmeyeceği belli, firmalar da üstteki ilk 4’e girebilmek için mecbur CPC ücretlerini arttırmak durumunda kalacak ve Google Ads maliyetleri biraz daha şişecek. Artık Google Ads reklamlarında 10-15 yer seçeneğiniz yok sadece 7 tane. İlk 4’e girmek de oldukça maliyetli hale gelecek bu durumun yarattığı rekabetten dolayı. İşte tam da bu sırada SEO çalışmalarının değeri biraz daha artacak. Çünkü bu durumla artacak olan Google Ads reklam maliyetleri belli bir süre sonra karşılanamayacak hale gelebilir ya da reklamdan gelen karı düşürebilir. Yüksek maliyetlerle 7 firma ile kapışmaktansa daha az maliyet ile daha fazla verim getirisi olduğu bilinen SEO çalışmaları en mantıklı çözüm olacaktır. Bu durumun firmalar için SEO’nun önemini daha da arttırarak artık kaçınılmaz bir çalışma haline getireceğini düşünüyorum.

Yorumları Oku (8)

  1. Artık ana sayfadaki organik sonuçlarda azalacağı için seo daha çekişmeli olacak

  2. Bence çok iyi bir gelişme, reklamlar genelde çok sayıda görüntülenme alıyor ancak tıklama sayısı düşük oluyordu. Sağ taraftaki reklamlar kullanıcılar tarafından pek kullanılmıyor ama istatistiklerde görüntüleme olarak geçiyordu. TO oranı doğru ölçeklenemiyordu. Şimdi daha iyi olucak…Artacak olan maaliyetleri düşürmenin tek yolu ise SEO….

  3. Adwords sayesinde seo yapıyorum diye geçinenlerin sayısı yüzdelik oranla aşağıya düşer artık para veripte ilk reklam garantisi alıyorlardı sadece..

  4. Gayet başarılı bir çalışma sizleri yakından takip ediyorum güncel haberlerinizi takip etmek iste insana zevk veriyor…

  5. elinize sağlık bu tür makaleleriniz bizleri bilgilendiriyor ve tecrube kazandırıyor.

  6. adwords’un böyle bir çalısma yapması sag tarafda gereksiz yere görüntülenme alip tıklanma almayan siteler için iyi oldu fakat ilk 4 de çıkmak için rekabet ortamı olusacak ve bu durumdan tek karlı çıkan google olucak…

  7. Gerçekten de en üstte yer alan sıralama sonuçlarında organik ve ücretli olanlar arasında ayrım yapamayan çok fazla insan var. Ücretli sonuçlarda arzın azalması doğal olarak fiyatı yukarı yönde etkileyecektir ancak kaldırılan alanın zaten etkinliğini önceden yitirmiş olması sebebiyle çok yüksek bir artış olmayacağı kanaatindeyim.

  8. Bu tarz işlemleri tek başına yapabilmek veya bir eleman istihdam ederek çözebilmek pek mümkün olamıyor. Dışarıdan hizmet almak istediğinizde de konuyu bilmediğiniz için yapılan işin kalitesini ve verimini analiz etmek güç oluyor.

    Yazı için teşekkürler. Umarım en kısa sürede bir araya gelerek, süreçlerimizi birlikte takip ederiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.