444 4 915
444 4 915

Dönüşüm Optimizasyonu

Web sitede belirlenen makro ve mikro hedeflerin gerçekleştirilme oranının arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalara dönüşüm oranı optimizasyonu denmektedir.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm Oranı Nedir?

Web sitenizde belirlediğiniz hedeflerin ziyaretçileriniz tarafından gerçekleştirilme oranına dönüşüm oranı denilmektedir. Dönüşüm oranında belirlenebilecek hedefler her web sitesi ve sektör için farklılık gösterebilmektedir. Film-dizi sitelerinde ortalama oturum süresi, e-ticaret sitelerinde ürün/hizmet satışı ve medya sitelerinde reklamların tıklanması ziyaretçinin gerçekleştirebileceği hedeflere verilebilecek örneklerdir. Dönüşüm oranı optimizasyonu ise dönüşümü arttırmaya yönelik yapılan çalışmalardır.

Dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmaları makro ve mikro hedefler üzerinden gerçekleştirilir.

Makro - Mikro Hedefler

Web sitesi için belirlenen makro ve mikro hedefler olarak iki kategoriye ayrılır. Makro hedefler direkt dönüşüme yönelik olurken mikro hedefler makronun gerçekleşmesine tetikleyici hedeflerden oluşmaktadır. Örneğin; bir e-ticaret sitesi için ürün satmak makro hedef olurken e-posta bültenine kayıt olma mikro hedef olarak belirlenebilir.

Online İtibar Yükseliş
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Süreçleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Süreçleri

  • Web sitesinde kullanıcıların gerçekleştirebileceği dönüşüm hedeflerinin belirlenmesi
  • Makro hedeflerde dönüşümü arttırabilecek deneyime sahip olabilmek için testlerin üretilmesi
  • Web site üzerinde belirlenen süre boyunca üretilen A/B testlerinin yayına alınarak yapay zeka destekli yazılımlar tarafından ölçümlenmesi
  • Dönüşümü arttırdığı tespit edilen deneyimin web sitenize uygulanması
  • Makro hedeflere bağlı olarak kullanıcı deneyimini ve ziyaretçi geri dönüşünü arttırabilecek mikro hedeflerin tespit edilerek test edilmesi
  • Dönüşüm oranını optimize testlerinde başarılı olan deneyim stratejisini web site genelinde uygulamak

Dönüşüm Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Ne Kadar Sürmektedir?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Ne Kadar Sürmektedir?

A/B testlerinin süresi ve çıkartılan hedef sayısına bağlı olarak süre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 3-6 ay süren çalışmalardır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun Web Siteye Katkısı Nedir?

Ürün/hizmet satabilmek için çeşitli kanallar üzerinden web sitenize trafik sağlarsınız. Kullanıcıların satın alma işlemini gerçekleştirmesi için en önemli aşama dönüşüm oranı optimizasyon diyebiliriz.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun Web Siteye Katkısı Nedir?

Dönüşüm Optimizasyonu Blog Yazıları


Yükselmeye hazır mısınız?