Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı Deneyimi Nedir ?

Kullanıcı deneyimi, sitenize gelen ziyaretçilerin tüm süreçlerine yön vererek hem siteyi hem ziyaretçileri amaçlarına en kısa şekilde ulaştırmayı hedefler. Kullanıcı deneyimi çalışmaları bir yandan da site içi satış ve dönüşüm oranlarını yükselterek sitelerin kar oranını arttırır.

Yeni Google algoritmaları doğrultusunda; çıkış oranlarının düşürülmesi, sayfada kalma sürelerinin arttırılması ve tıklanma oranlarının arttırılması SEO’yu büyük ölçüde etkiliyor. Kullanıcıların site içindeki hareketlerini izleyerek, onları daha iyi anlamak ve bu sayede karşılaştıkları eksiklikleri giderip ziyaretçilerin hedeflerine kolayca ulaşmalarını amaçlıyoruz. Kullanıcı verileri doğrultusunda sitenin amaçladığı ürün satışı, üyelik gibi süreçleri optimize edip doğrudan sonuca ulaşmalarını sağlıyoruz.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Dahilinde Verdiğimiz Hizmetler

1-  Heatmap (Isı Haritası) Analizi

Ziyaretçilerin sitede en çok gezindiği, baktığı ve tıkladığı bölümleri analiz edip; vakit kaybettikleri, problem yaşadıkları noktaları düzenliyor ve siteyi binlerce ziyaretçi gözünden görüyoruz. Bu sayede sitedeki dönüşüm butonlarını, yararlı linkleri ve reklamları en doğru yere konumlandırıyoruz.

Isı Haritası Analizi

2- Dizayn ve Teknik Analiz

Web sitenizdeki resim, renk ve içerik uyumunu düzenleyip görsel açıdan bütünlük sağlamakla beraber sitenizdeki görselleri işlevleri doğrultusunda en uygun yerlere yerleştirerek görünme ve tıklanma oranını arttırıyoruz. Sitedeki işlemlerde, butonlarda ve fonksiyonlarda eksik olan kısımları tespit edip, sitenin pürüzsüz bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz.

3- Ziyaret Takibi

Ziyaretçilerin siteden en çok ayrıldıkları ve çok kısa süre kaldıkları sayfalar tespit edip, çıkışların sebeplerini buluyor ve önlem alıyoruz. “Siparişi Tamamla” ve “Üyeliği Tamamla” gibi kritik adımlarda kaybettiğimiz müşterilerin ziyaretler kayıtlarını izleyip, onları caydıran etkenleri ortadan kaldırıyoruz.

Kullanıcı Deneyimi UX

4- Form Testi

Ziyaretçilerin yeni üyelik alırken, hesaplarına giriş yaparken ve sitedeki iletişim formlarını kullanırken karşılaştırdıkları zorlukları ısı haritası ile gözlemleyerek minimuma indiriyor ve bu sayede yeni üye ve kullanıcı sayılarını arttırıyoruz. Formlardaki her kutunun tıklanma oranlarını inceleyip, kullanıcıyı caydıran bölümlerde düzeltmeler yapıyoruz.

Kullanıcı Deneyimi ve UX

5- Scrollmap Analizi

Kullanıcıların sayfalarda ne kadar aşağı indiğini, hangi sütunların dikkat çektiğini tespit etmemiz site elementlerini doğru konumlara yerleştirmede yardımcı oluyor. Sitenizdeki yoğun içerikli sayfalarda kullanıcıların dikkatinin nerede dağıldığını bulmak ve düzeltmek; kullanıcı deneyimini yükselterek içeriklerin okunma sürelerini arttırıyor.

Scrollmap Analizi

6- Konfeti Analizi

Sayfalarınızdaki bütün tıkları; trafik kaynağı, oturum saati/günü, kullanılan aygıt türü ve modeli, tarayıcı türü gibi onlarca özelliğe göre ayırt edip; site dışı reklam kampanyalarınızı, sosyal medya çalışmalarınızı ve SEO anahtar kelimelerinizi kullanıcı deneyimi üzerinden ayrı ayrı inceleme fırsatımız oluyor.

Konfeti Analizi