Tchibo

Tchibo kahve ve kahve makinası gibi sabit ürünlerinin dışında haftalık veya 2 haftalık periyodlarla da özel temalar ile satış yapan bir e-ticaret sitesidir. Herkes tarafından bilinen bir SEO özelliği vardır ki, o da çalışmaların ortalama 2.5 - 3 ay gibi sürede etki etmesidir.

Müşteri Yorumu
Haftalık temalarla değişen içeriğe rağmen yıllık plana göre iki ay önceden başlatılan özel çalışmalarla sağlanan başarı bizim açımızdan oldukça değerlidir. Temayı yayına aldıktan kısa bir süre sonra ilk sıralarda yerimizi almayı başardık.
Bilsev Çatal
Bilsev Çatal
E-Commerce Manager - Tchibo

SEO doğal popülerlik ve dijital bilinirlik sağlama çalışması olduğu için, etkisi rekabete bağlı olarak minimum 2,5 - 3 ayda gözlemlenmektedir. Hal böyle olunca organik ziyaretçi artışı ile 1 veya 2 hafta yayında duracak ürünlere SEO çalışması yapmak da kulağa imkansız geliyor. Ancak Webtures olarak bizler, bu duruma da bir çözüm bularak Tchibo'nun marka dışı aramalardan dolayı sağlanan SEO (seo non-brand) gelirini 1 yılda 2.24 kat (birkaç milyon TL, gizlilik anlaşması sebebiyle rakamlar açıklanmamaktadır) arttırmayı başardık. Elbette kahve, filtre kahve, kahve makinası gibi birçok sabit satışlı üründe başarı elde ettik, ancak şüphesiz ki sadece Türkiye'de değil Dünyada ilk defa uygulanan bir yapıda haftalık ve 2 haftalık sürelerle zirveyi elde edecek SEO çalışmalarını planladık.

  • Ziyaretçi Sayısı %122'lik artış
  • Sipariş Sayısı %108'lik artış
  • SEO non-brand Ciro %124'lük artış

Peki haftalık SEO süreci nasıl ilerledi?

Almanya'dan gelen 1 yıllık plana göre yayına çıkacak her temaya 2 ay önceden çalışmaları başlattık, site içi Seo yapılandırmaları, URL yapısı vs gibi birçok kriter önceden hazır hale getirildi. 2 ay sonra yayına çıkacak tema konusuyla ilgili forum, sosyal medya, bloglar, portallar ve haber siteleri üzerinden sağlanacak linklerle ilgili alt yapı çalışmaları planlandı. Tema yayına çıktığı anda eş zamanlı site içi ve site dışı SEO çalışmalarının operasyonu başlatılarak birkaç günde ilk sıralara getirilmesi sağlandı. Bu sayede tema ile ilgili tüm anahtar kelimelerden organik ziyaret akışı ve organik kaynaklı satış başarısı elde edilmeye başlandı. Yılların verdiği SEO deneyimi ve en büyük uzman ekibiyle hizmet veren bizler için önemli bir yeri olan bu tip bir çalışmanın, dünyada ilk defa bizler tarafından uygulanmış olması da en büyük gurur kaynağımız olmuştur.

Visits Orders Order Value
SEO Non-Brand x2,22 x2,08 x2,24

Yükselmeye hazır mısınız?

INSTAGRAM
add Takip Et