444 4 915
444 4 915

7 Dakikada Açılış Sayfanız için Kullanıcı Deneyimi (UX) TestiBir LunaMetrics'li kısa bir süre önce SMX Advanced fuarından dönmüş ve bu yılki SEO konuşmalarında kullanıcı deneyimi (UX) ve geri dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) konularından ne kadar çok bahsedildiğinin oldukça ferahlatıcı olduğunu söylemiş. Güzel demiş.

Yüksek hacimli anahtar kelimeler için sıralama çalışmalarına başlama veya siteye ziyaretçi kazandırma günleri, çevrimdışı iş hedeflerine daha yakın metriklerle sınırlandırıldı. Artık SEO uzmanları, satış olasılığı açısından düşünüyor ve açılış sayfası hemen çıkma ve geri dönüşüm oranları konularını yakından takip ediyor.

Ancak A/B ve çok değişkenli testler dünyasına dalmadan önce nerede duracağınızı bilmeniz çok önemlidir. İşte bu "7 dakikada açılış sayfanız için UX testi" ilk adımınız olacaktır.Hangi Sayfaları Test Etmeliyim?

Açılış sayfaları (basitçe) sitenizde ziyaretçilerinize "merhaba" dediğiniz ve hedeflerine en verimli şekilde taşıdığınız veya dönüşümü sağladığınız yerlerdir. Eğer siteniz satış odaklı tasarlanmışsa, hizmet sayfalarınız olmalı, durum çalışmaları veya diğer bilgilendirici sayfalarınız da insanların sizinle satış işlemleri için iletişime geçmelerini sağlamalıdır.UX Testi

Ve sırada UX testimiz var! Açılış sayfalarınızı başka bir sekmede açın ve sıradaki 7 soruyu dürüstçe cevaplayın. Unutmayın ki objektif olmak bizim başarıdaki anahtarımız olacak!1. Okunabilir Metinler

Çok fazla yazınız var ve ilk satırı bile okumayanlar var. Çok az yazı var ve hedefe ulaştıracak kadar bilgi bile vermiyorsunuz. Bakalım sizin açılış sayfanız bu iki uçlu skalanın neresinde?


Yazıyı sesli okumanız ne kadar vakit alıyor?2. Güçlü Butonlar!

Bazı butonlar vardır, İngilizce'de bunlara Call-to-Action deriz. Bu butonlar, kısa ifadelerle kullanıcıya ne yapabileceğini söyler. "Daha fazlasını öğren!" demek size sevimsiz gelebilir ancak ne kadar çok insanın tıkladığını görene kadar...

Hangi ifade sizin butonunuza daha çok benziyor?3. Sayfa Kaydırma

Harvard, yaptığı UX testlerinden sonra ziyaretçilerin yalnızca küçük bir bölümünün alttaki bağlantılara tıkladığı ortaya çıkınca çevrimiçi kurs sayfasını yeniden tasarladı. Ivy League kursunu alma fırsatı için öğrencilerin birbirlerine tekme-tokat girişeceği Harvard'dan bahsediyoruz. Şanslısınız ki müşterilerinizin sitenize girmek için birbirlerini dövmelerine gerek yok.

Sayfayı kaydırmadan aşağıdakileri yapabiliyor musunuz?

(1) ürün veya hizmeti açıklamak,

(2) ürün veya hizmetin neden değerli olduğunu anlatmak,

(3) dönüşüm işlemlerine nasıl başlayacağını belirtmek4. Göze Hitap Eden

Giriş sayfası grafikleri, kullanıcıya merhaba demeyi ve eşlik eden yazıyı okuyup okumamasına karar vermesi için ilk izlenimi vermeye yardımcı olur. Tüm olay doğru görseli seçmekte, yanlış görsel seçince ne olacağını tahmin edersiniz.

Açılış sayfası görselinizi en iyi anlatan hangisi?5. Erişilebilir

Her endüstri, şirket veya ürünün mobil trafikte yer bulması gerekmiyor. Ancak mobil cihazlardan gelen geri dönüşüm oranları birçok sektörde gittikçe artıyor. Yani kendinize şunu sormanıza değer: benim açılış sayfam mobil uyumlu mu?

Bayram gelir ellere

Telefonunuzu elinize alın ve kendi açılış sayfanıza girin. Yazıları okumanız, hedefinize ulaşmanız için Cem Yılmaz'ın "Baaddin dayıyı büyütmesi" gibi iki parmak hareketleri yapmanız veya sayfayı sağa sola çekip kaydırmanız gerekiyor mu?6. Bulunabilir

Site operatörleri, arama motorlarının sayfaları tarayıp indexleyecemeleri gibi davranan hızlı göstergelerdir. Sayfa URL'ini kopyalayıp Google'a yapıştırın. Hemen başına da "site:" ekleyip aratın. Örnek: site:https://www.webtures.com.tr/ux-testi/

Sayfanız Google sonuçlarında çıktı mı?7. Sayfa Yüklenme Hızı

Sayfa yüklenme hızı, dönüşümler için çok önemlidir, üstelik sadece e-ticaret siteleri için geçerli değil. Her site için geçerli. Sayfa yüklenme hızı arttıkça dönüşüm oranı da artar. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ sayfasına girin ve site URL'ini analiz edin.

Sonuçlar burada. Mobil optimizasyon puanınız nedir?

Toplam Puanınız: 4
Skorunuz: Kötü

Yükselmeye hazır mısınız?